Konulu tefsir bağlamında Furkân sûresi
Surah Al-Furqan in the context of themed tafsir
- Tez No: 929625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TOPYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma sûre çerçeveli konulu tefsir bağlamında Furkân sûresinin tefsirini ihtiva etmektedir. Çalışmada Furkân sûresinin ihtiva ettiği konular bölümler halinde tasnif edilerek içerdiği mesajların daha kolay kavranılması amaçlanmıştır. Furkân sûresinin gerek ihtiva ettiği konu zenginliği gerekse Mekkî bir sûre olması hasebiyle belâgat ve fesâhat yönünün kuvvetli oluşu bu konunun seçilmesinde önemli bir etken olmuştur. Çalışmada“ahsenü't-turûk”yani“en sağlam metot”olarak nitelendirilen Kur'an'ın Kur'ân'la Tefsîri metodu merkeze alınıp bunun yanında konulu tefsirin diğer gereklilikleri olan hadis-i şeriflerden ve sahabe kavlinden istifade edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda konu tasnifi yapıldıktan sonra o konularla irtibatı olan diğer ayetlerin tespiti yapılmaya çalışılmış ve ilgili konu Kur'ân'ın bütünlüğü içerisinde ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışmanın giriş bölümü; araştırmanın konusu ve amacı, araştırmanın yöntemi ve sınırlılıkları, araştırmanın kaynakları, konulu tefsire genel bir bakış ve Kur'ân'ın bütünlüğünü esas alan konulu tefsir başlıklarından oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümü ise sûrenin ismi ve âyet sayısı, sûrenin nüzûlü (Mekkî-Medenî) oluşu, münâsebâtü'l-Kur'ân bağlamında önceki ve sonraki sûre ile ilişkisi, sûredeki edebî sanatlar ve Furkân sûresinde yer alan bazı temel kavramlar başlıklarını içermektedir. Sûrenin doğru anlaşılmasında olmazsa olmaz olan bu başlıkların konuları detaylı bir şekilde çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Furkân sûresinin konuları on bir ana konu şeklinde belirlenip tefsiri yapılmıştır. Çalışmada yazılı belge toplama, kütüphane verileri ve Şâmile gibi programlardan faydalanılarak literatür tarama yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes the interpretation of the Surah al-Furqan within the context of thematic interpretation of the surah. In this study, the subjects contained in the Surah al-Furqan are classified into sections, aiming to make the messages it contains easier to comprehend. The richness of the subjects contained in the Surah al-Furqan and its strong rhetoric and fluency due to being a Meccan surah have been important factors in choosing this subject. In this study, the method of Quranic Interpretation, which is described as“ahsen al-turuk”or“the most solid method”, is focused on, and in addition, it is tried to benefit from the hadiths and the words of the companions, which are other requirements of thematic interpretation. In this context, after the classification of the subjects, it is tried to determine other verses that are related to those subjects, and the relevant subject is tried to be addressed within the integrity of the Quran. The introduction part of the study consists of the subject and purpose of the study, the method and limitations of the study, the sources of the study, a general view of the themed interpretation and the themed interpretation titles based on the integrity of the Quran. The first part of the study includes the name and number of verses of the surah, the revelation of the surah (MeccanMedanian), its relation with the previous and next surahs in the context of relations of the Quran, literary arts in the surah and some basic concepts in the Surah al-Furqan. The subjects of these titles, which are indispensable for the correct understanding of the surah, were studied in detail. In the second part of the study, the subjects of the Surah al-Furqan were determined as eleven main subjects and interpreted. In the study, literature scanning methods were used by using written document collection, library data and programs such as Şâmile.