Epilepsi kriz anını tespit edebilecek biyosensör
Prediction epileptic seizure from biosensors
  1. Tez No: 883072
  2. Yazar: ŞEYMA YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA TAŞKIN TOK, PROF. DR. ERSOY KOCABIÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Science and Technology, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoenformatik ve Bilişimsel Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoenformatik ve Bilişimsel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Epilepsi, dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen, öngörülemeyen ve tekrarlayan nöbetlerle karakterize olan kronik bir nörolojik bozukluktur. Epilepsi hastalarının nöbetlerinin önceden tespit edilmesi, hem hastaların hem de yakınlarının yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir. Bu çalışma, epilepsi hastalarının fizyolojik verilerindeki değişiklikleri izleyerek nöbet anlarını tespit edebilecek en doğru sensörleri ve modelleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, çeşitli biyosensörlerden elde edilen fizyolojik sinyaller (Kalp atış hızı, cilt sıcaklığı, elektrodermal aktivite vb.) toplanmış ve bu veriler makine öğrenme algoritmaları kullanılarak analiz edilmiştir. Nöbetleri öngörebilecek preiktal kalıpları tespit edebilmek için, fizyolojik sinyallerin sürekli izlenmesi ve değerlendirilmesi sağlanmıştır. Çalışmanın sonuçları, giyilebilir sensör sistemlerinin nöbetlerin başlangıçlarını yüksek doğrulukla tanımlayabildiğini ve tahmin edebildiğini göstermektedir. Bu bulgular, epilepsiye yönelik morbidite ve mortalitenin azaltılmasına ve epilepsi hastalarının yaşam kalitesinin artırılmasına önemli katkılar sağlayabilir. Ayrıca, giyilebilir sensörlerin epileptik nöbetlerin tahmin edilmesindeki potansiyelini vurgulayarak, epilepsi yönetimi için yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic neurological disorder characterized by unpredictable and recurrent seizures, affecting millions of people worldwide. The early detection of seizures in epilepsy patients can significantly improve the quality of life for both patients and their families. This study aims to identify the most accurate sensors and models capable of detecting seizure moments by monitoring physiological changes in epilepsy patients. To achieve this objective, physiological signals (Heart rate, skin temperature, electrodermal activity etc.) obtained from various biosensors were collected and analyzed using machine learning algorithms. Continuous monitoring and evaluation of these physiological signals were conducted to detect preictal patterns that could predict seizures. The results of the study demonstrate that wearable sensor systems can accurately identify and predict the onset of seizures. These findings could significantly contribute to reducing the morbidity and mortality associated with epilepsy and improving the quality of life for epilepsy patients. Furthermore, by highlighting the potential of wearable sensors in predicting epileptic seizures, this study paves the way for the development of innovative approaches in epilepsy management.