Watson insan bakım kuramına dayalı sanat temelli anımsama terapisinin yaşlı bireylerde hayatın anlamı ve iyilik hali üzerine etkisi: Bir eylem araştırması
The effect of art-based reminiscence therapy based on watson human care theory on the meaning of life and well-being in older individuals: An action research
  1. Tez No: 883073
  2. Yazar: TUĞÇE KAPLAN UYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Psikiyatri, Geriatrics, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Watson İnsan Bakım Kuramına Dayalı Sanat Temelli Anımsama Terapisinin yaşlılarda hayatın anlamı ve amacı ve iyilik hali üzerine etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Bu araştırma nitel ağırlıklı araştırma yöntemlerinden, radikal hümanist paradigmaya dayalı, katılımlı eylem araştırması deseninde tasarlanmıştır. Araştırma, Isparta Merkezde bulunan Özel Isparta Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi'nde yapılmıştır. Örneklem seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Araştırmada eylem öncesi, eylem sonrası ve izlem verileri (eylemi takip eden 1. ayın sonunda), bireysel görüşmeler ve ölçekler (Hayatın Anlamı ve Amacı Ölçeği, Genel İyi Oluş Ölçeği) aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda katılımcılara Watson İnsan Bakım Kuramına Dayalı Sanat Temelli Anımsama Terapisi uygulanmıştır. Nicel SPSS paket program ile analiz edilmiş; nitel verileri ise NVivo paket program ile betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to evaluate the effect of Art-Based Reminiscence Therapy based on Watson's Theory of Human Caring on the meaning and purpose of life, as well as well-being, in the elderly. Method: This research is designed as a participatory action research pattern based on the radical humanist paradigm, utilizing predominantly qualitative research methods. The study was conducted at the Private Isparta Nursing Home and Elderly Care Center located in Isparta City Center. Criterion sampling was used for sample selection. Pre-action, post-action, and follow-up (at the end of the first month following the action) data were obtained through individual interviews and scales (Meaning and Purpose of Life Scale, General Well-Being Scale). Based on the data obtained, participants were subjected to Art-Based Reminiscence Therapy based on Watson's Theory of Human Caring. Quantitative data were analyzed using the SPSS package program, while qualitative data were analyzed using the NVivo package program through descriptive analysis method.