Seramik laminate veneerlerde renk değişimi marjinal ve internal uyumun meta analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of color change internal and marginal fit in porcelain laminate veneers: a meta-analysis
  1. Tez No: 883088
  2. Yazar: GİZEM ERDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZDEMİR, PROF. DR. MEMİŞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Porselen laminate veneerlerde renk değişiminin, marjinal ve internal uyumu etkileyen faktörleri değerlendiren oldukça fazla literatür çalışması bulunmaktadır. Bu çalışmalardaki farklı sonuçlar klinisyenlerin karar verme aşamasında zorluklara sebep olmaktadır. Bu tez çalışmasında yapılan bu çalışmaları derleyip meta analizi sonuçlarına göre genel bir yargıya varılabilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Materyal ve Metot:“seramik laminate veneerlerde renk”,“laminate veneerlerde renk”,“laminate kuronlarda renk”,“porselen laminate veneerlerde renk”,“seramik laminate veneerlerde marjinal uyum”,“laminate veneerlerde marjinal uyum”,“seramik laminate veneerlerde internal uyum”, ile ilgili anahtar kelimeler kullanarak MEDLINE (Pubmed), Scopus, Web of Science ve Google Akademik veri tabanlarında taramalar yapılmıştır. Toplamda 1676 çalışma elde edilmiş ve daha sonra dahil edilme ve dışlanma kriterlerine göre başlık, özet ve tam metin incelemeleri yapılmıştır. Araştırma protokolü PRISMA 2020“Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses”standartlarına göre hazırlanmıştır. Araştırma sorusu belirlenirken; PICO formatına göre açıkca tanımlanmasına dikkat edilmiştir. Meta analizine dahil edilmesi uygun görülen çalışmanın kalite analizi için MINORS ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Yapılan meta analizine göre, internal uyum için presleme ve CAD/CAM tekniği arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir (P=0.292).
Özet (Çeviri)
Aim: There is a substantial amount of literature investigating the factors influencing color change in porcelain laminate veneers, particularly those related to marginal and internal fit. The varied results from these studies pose challenges for clinicians in the decision-making process. This thesis aims to compile and analyze these studies to contribute to reaching a general consensus based on the results of a meta-analysis. Materials and Methods: Searches were conducted in the MEDLINE (PubMed), Scopus, Web of Science, and Google Scholar databases using keywords such as“ceramic laminate veneer color,”“laminate veneer color,”“crown color,”“porcelain laminate veneer color,”“marginal fit in ceramic laminate veneers,”and“internal fit in laminate veneers.”A total of 1676 studies were obtained, and subsequent title, abstract, and full-text reviews were conducted based on inclusion and exclusion criteria. The research protocol was developed according to the PRISMA 2020 (Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses) standards. The research question was clearly defined according to the PICO format. The MINORS scale was used for quality analysis of the study deemed suitable for inclusion in the meta-analysis. Results: The meta-analysis revealed no statistically significant difference between pressing and CAD/CAM techniques for internal fit (P=0.292).