İnsan serum ve domuz böbrek prolidazının özellikleri
The Properties of human serum and porcine kidney prolidase
  1. Tez No: 88313
  2. Yazar: EMİNE SİBEL NAMIDURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Nefroloji, Biochemistry, Nephrology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İNSAN SERUM VE DOMUZ BÖBREK PROLİDAZININ ÖZELLLÎKLERİ Emine Sibel NAMIDURU Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Yüksel ÖZDEMÎR Ocak 1999 - 74 Sayfa Bu çalışmanın amacı, insan serum ve saf domuz böbrek prolidazmm optimal deney koşullarının ve kinetik özelliklerinin saptanmasıdır. Serum kaynağı olarak 30 sağlıklı bireyin kanlarından oluşturulan serum havuzu kullanıldı. Ayrıca enzim aktivitesi üzerine bazı metal iyon ( Mn+2, Fe+2, Zn+2, Hg+2, Mg,+2 Cu+2 ve Sr+2 ) ve maddelerin ( EDTA, ÎAA, p-CMBA ve glutatyon ) etkileri araştırıldı. Her üri enzimde de optimal aktivite, final konsantrasyonu 2.5mmol/l Mn+2 ve 40 mmol/1 tampon ( pH: 8 ) kullanılarak 2 saat 37 °C*da preinkübe edilerek elde edildi. Mn+2 nin serum prolidazmm aktivitesini T.C. YtelKÖĞRlTOf KÜRÜLÖ23 kez, domuz böbrek prolidazmın aktivitesini 9.5 kez artırdığı tespit edildi. Serum prolidazı için optimum substrat (glisil-prolin) final konsantrasyonu 30 mmol/1 olarak bulunurken, domuz böbrek prolidazı için 40 mmol/1 olarak saptandı. İnsan serum ve domuz böbrek prolidazmın bulunan Km değerleri, glisil-prolin için sırasıyla 13mmol/l ve llmmol/1, alanil-prolin için 14mmol/l ve 12mmol/l olarak tespit edildi. Mn+2 dışındaki metal iyonlarının serum prolidazmı aktive etmediği, domuz böbrek jjrolidazını ise düşük oranlarda aktive ettiği belirlendi. Bu sonuçlardan enzimin en iyi aktivatör katyonunun Mn+2 olduğu bir kez daha anlaşıldı. EDTA, ÎAA ve p-CMBA'in hem serum hem de domuz böbrek prolidazının aktivitesini inhibe ettikleri, bu inhibisyonun da preinkübasyon aşamasında inkübasyon aşamasına nazaran daha fazla olduğu belirlendi. Sonuç olarak;enzimin kolay ve doğru ölçümü ile optimal deney koşullarının ve özelliklerinin bilinmesinin bu konuda yapılacak daha ileri çalışmalara ışık tutacağı kanısındayız. Anahtar kelimeler : Serum prolidaz, domuz böbrek prolidaz, kinetik özellikler, inhibisyon T.r*. vAtrcnvJUı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.S. Thesis THE PROPERTIES OF HUMAN SERUM AND PORCINE KIDNEY PROLIDASE Emine Sibel NAMDURU Gaziantep University Graduate School of Health Sciences Department of Biochemistry Supervisor : Assoc.Prof. Yüksel ÖZDEMİR January- 1999 - 74 Pages The aim of this study is to evaluate the optimal conditions of the assay and kinetic properties of human serum and purified porcine kidney prolidase. The human serum prolidase activity was obtained by using sera pool from 30 healthy subjects. The effects of some metal ions ( Mn"2, Fe+2, Zn+2, Hg+2, Mg+2,Cu+2, Sr+2 ) and substances ( EDTA, IAA. p-CMBA and glutathione) were also investigated. Optimum conditions of serum and porcine kidney prolidase assay were found as follows ; preincubation at 37 °C, for 2 hours with final Mn*2 concentration 2.5 mmole/l and buffer concentration 40 mmole/1 (pH : 8). With Mn+2 ion the serum and porcine kidney prolidase activities were increased 23 and 9.5 times respectively. The final substrat concentration (gly-pro) of serum prolidase was 30 mmole/1 and it was 40 mmole/1 for inporcine kidney prolidase. The Km values of serum and porcine kidney prolidase were found as 13 mmole/1, 11 mmole/l for gly-pro and 14 mmole/1, 12 mmole/I for ala-pro substrates respectively. There is no activator effects of used metal ions except Mn+2 on human serum enzyme activity. However these metals indicate partial activator effect on porcine kidney prolidase. It is shown that Mn+2 ion is the most activator agent for prolidase. EDTA, IAA; and p-CMBA have been inhibited both human serum and porcine kidney prolidase but this effect was more effectively in preincubation compare to incubation. As a result of this study we thought that known of optimal working conditions and specifications of enzyme with an easy and true assay would be valuable for further investigations. Key words : Serum prolidase, porcine kidney prolidase, kinetic properties, inhibition. IV