Kadınların özgüven düzeyinin makyaj yapma durumuna göre incelenmesi
Women's self-confidence level differences based on wearing make-up
- Tez No: 883154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI MEVLÜT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı; makyaj kozmetikleri kullanımının, kadınların özgüven düzeyinde farklılık meydana getirip getirmediğini belirlemek, demografik değişkenlerde makyaj kullanımını ve özgüven düzeyini tespit etmektir. Kadınların kozmetik ürün kullanımının özgüvene etkisi ile ilgili araştırmalar sayılıdır ve ülkemizde bu konu çalışılmamıştır. Bu sebeple literatüre katkı açısından önem arz etmektedir. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemi Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde farklı bölümlerde öğrenim gören 306 kadın öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Makyaj İle İlgili Form”,“Özgüven Ölçeği”kullanılmıştır. Özgüven Ölçeği'nde; iç özgüven ve dış özgüven ayrıştırılmıştır. Anket çevrimiçi olarak öğrencilere ulaştırılmış, anketten elde edilen veriler kullanılarak, SPSS (versiyon 20) programında t testi ve ANOVA analizleri yapılmış, bazı veriler grafik üzerinde yorumlanmıştır. Yapılan analizlerde makyaj yapanların yapmayanlara göre özgüven düzeylerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak makyaj yapma derecesi arttıkça ve kendini güzel hissetmeme yönünde düşünce olması ile özgüven arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kadınların makyaj yapma sebeplerine bakıldığında; en fazla daha enerjik hissetmek amacıyla, en az ise dikkat çekmek amacıyla yapıldığı tespitler arasındadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to analyze whether women's self-confidence levels differ according to wearing make-up or not . Moreover, it is aimed to determine the level, intensity of and reasons for the usage of makeup cosmetics among college students . While there are a few studies on the impact of women's cosmetic usage on self-confidence in the literature, we are not aware of any studies on this subject in Turkey. Therefore, this thesis is aimed to fill this gap and contribute to this literature. The research is based on a survey model. The survey consists of three parts which are“Personal Information Form”,“Makeup Related Form”and“Self-Confidence Scale”. The survey carried out on 306 female students at Tokat Gaziosmanpaşa University. The survey was conducted online by using Google Forms. The collected data were analyzed using the SPSS 2020 program. The data is analyzed by presenting descriptive statistics, and conducting t-test, ANOVA. The results indicate that there is no significant difference in the levels self-confidence of those who wore make-up compared to those who did not. However, it is found that if self-confidence level differs across groups who spend more money and time on makeup. Finally, the results revealed that mostly women wear makeup to feel more energetic.