18-35 yaş arası emziren annelerin anne sütü ve emzirme ileilgili bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi: Şırnak ili Silopi örneği
Evaluation of the knowledge levels of breastfeeding mothers between 18-35 years of age about breast milk and breastfeeding: Şırnak province Silopi example
- Tez No: 883167
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Anne sütü, bebeğin fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimi için gereksinimi olan tüm enerji, sıvı ve besin öğelerini içeren, biyoyararlılığı yüksek ve sindirimi kolay bir gıdadır. Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin doğumdan sonra ilk 30 dakikada emzirilmeye başlanmasını, ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesini ve daha sonra tamamlayıcı besinlerle beraber 2 yaşına kadar anne sütünün devamlılığını önermektedir. Çalışma 18-35 yaş arası emziren annelerin anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte yapıldı. Araştırma Şırnak ilinin Silopi ilçesinde bulunan Silopi 5 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nde 26.12.2023-10.01.2024 tarihleri arasında merkeze başvuran 100 anne ile yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Tanıtıcı Bilgiler Formu ile Anne Sütü ve Emzirme Bilgi Formu kullanılmıştır. Analizler SPSS 25 programında gerçekleştirilmiştir. Doğumdan önce anne sütü hakkında bilgi alan annelerin oranı %54,5 olarak bulunmuştur. Annelerin %86'sının normal doğumdan hemen sonra emzirilebileceğini, %49'unun bebeğe kolostrum verilebileceğini, %56'sının bebek için ilk 6 ay en uygun besinin yalnızca anne sütü olduğunu, %54'ünün bebeklerini 18-23. ayına kadar emzirmeyi düşündükleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Breast milk is a highly bioavailable and easily digestible food that contains all the energy, fluid and nutrients that the baby needs for physical, mental and spiritual development. The World Health Organization recommends that babies start breastfeeding within the first 30 minutes after birth, that they be fed only breast milk for the first six months and that breast milk should continue until the age of 2, along with complementary foods. The study was conducted as a descriptive cross-sectional study in order to evaluate the knowledge levels of breastfeeding mothers aged between 18-35 years about breast milk and breastfeeding. The research was conducted face-to-face with 100 mothers who applied to the center between 26.12.2023-10.01.2024 at Silopi Family Health Center No. 5 in Silopi district of Şırnak province. Introductory Information Form and Breast Milk and Breastfeeding Information Form were used. Analyses were performed in SPSS 25 program. The rate of mothers who received information about breast milk before birth was found to be 54.5%. It was observed that 86% of the mothers could breastfeed immediately after normal birth, 49% could give colostrum to the baby, 56% thought that the most suitable food for the baby in the first 6 months was only breast milk, and 54% thought that they would breastfeed their babies until the 18th-23rd month.