Koroner anjiyografi olan bireylerde erken mobilizasyonun ağrı ve femoral kateter bölgesinde hematom, kanama, ekimoz ve psödoanevrizmaya etkisi
The effect of early mobility on pain and haematoma, bleeding, ecchymosis and pseudoaneurysm at the femoral catheter site in individuals undergoing coronary angiography
- Tez No: 883169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH), ateroskleroz adı verilen genel bir damar hastalığı türüdür. Ateroskleroz, arter duvarlarında yağ ve kolesterol birikmesi sonucu arterlerin daralması veya tıkanmasıyla karakterizedir. Bu durum miyokard infarktüsü (MI), koroner arterlerin tıkanmasına yol açabilir. Koroner Anjiyografi (KAG) işlemi sonrası önerilen yatak istirahatinin optimal bir süresinin olmamasından kaynaklı çeşitli komplikasyonlar görülmektedir. Bu çalışma Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi 6 yataklı Koroner Yoğun Bakım-1 ve 7 yataklı Koroner Yoğun Bakım-2 kliniğinde, 01.11.2022 – 30.04.2023 tarihleri arasında koroner anjiyografi olan bireylerde erken mobilizasyonun ağrı ve femoral kateter bölgesinde hematom, kanama, ekimoz ve psödoanevrizma üzerine etkilerini belirlemek amacıyla, randomize olmayan yarı deneysel desende planlandı. Veriler Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Kanama ve Hematom Takip Formu, Görsel Analog Skala ile toplandı.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) is a general type of vascular disease called atherosclerosis. Atherosclerosis is characterised by narrowing or blockage of the arteries as a result of the build-up of fat and cholesterol in the artery walls. This can lead to myocardial infarction (MI), blockage of the coronary arteries. Various complications are observed due to the lack of an optimal duration of bed rest recommended after coronary angiography (CAG) procedure. This study was planned in a non-randomised quasi-experimental design to determine the effects of early mobilisation on pain and hematoma, bleeding, ecchymosis and pseudoaneurysm at the femoral catheter site in individuals who underwent coronary angiography between 01.11.2022 - 30.04.2023 in the 6-bed Coronary Intensive Care-1 and 7-bed Coronary Intensive Care-2 clinics of Batman Training and Research Hospital. Data were collected by Patient Identifying Information Form, Bleeding and Haematoma Follow-up Form, Visual Analogue Scale.