Çocuk nöroloji polikliniğinde dirençli epilepsi tanısı ile takip edilen çocuklarda düşük glisemik indeksli diyetin (LGI) etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of low glycemic index diet (LGI) in children who were followed up with the diagnosis of resistant epilepsy in pediatric neurology outpatient clinic
- Tez No: 883173
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SÖKÜLMEZ KAYA, PROF. DR. AYŞE AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ketojenik diyet türlerinden biri olan Düşük Glisemik İndeks Diyetinin; dirençli epilepsili çocuklarda nöbet sıklıklarına, nöropsikolojik değerlendirmelerine ve bazı biyokimyasal parametrelerine etkisini gözlemlemektir. Çalışma, Ondokuz Mayıs Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Nöroloji Polikliniğine başvuran 10 dirençli epilepsili çocuk ile yürütülmüştür. Çalışmaya günlük 2'den fazla antiepileptik ilaç kullanmasına rağmen kontrol altına alınamayan nöbet geçmişi olan, epilepsi dışında başka bir metabolik hastalığı olmayan ve doktor tarafından Düşük Glisemik İndeks tedavisi için uygun görülenler dâhil edilmiştir. 10 kişilik çalışma grubunda hastalar 3 ay süre ile Düşük Glisemik İndeks diyetini yaş ve ağırlıklarına uygun olacak şekilde uygulamıştır. Çocukların kan bulguları, nöropsikolojik değerlendirmeleri ve nöbet sıklıkları diyet öncesi ve sonrası dönemde olmak üzere iki kere kaydedilmiştir. Böylece diyet tedavisi sonrasında çocukların nöbet sıklıkları, kan bulguları ve nöropsikolojik değerlendirmeleri ilk değerler ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonlanırken ailelere ve çocuklara beslenme eğitimi verilmiştir. Üç aylık diyet tedavisinin sonucunda 10 çocuktan 5'inin nöbet sayıları %14.2 - % 64.2 oranında değişmiştir. Nöbet geçirme sayısı ayda 1 ile 196 arasında değişmekteydi. Çocukların biyokimyasal bulgularında başlangıç HDL değeri 44,4± 7,9 iken çalışma sonunda 48,6±6,4 olmuştur (p=0,005). Başlangıç LDL değeri 79,6±33,3'den çalışma sonunda 78,1±32,4'e düşmüştür (p=0,049). AST değeri 27,8±7,1'den 24,8±5,4'e anlamlı olarak düşerken (p=0,028), başlangıç HBG değeri 11,9± 0,7 iken çalışma sonunda anlamlı olarak artmış ve 12,8±0,9 olmuştur (p=0,007). Bununla birlikte diyet sonrasında yaşa göre uygulanan nörosikolojik değerlendirme testlerinde (Denver ve Wisc-r) bir değişiklik bulunamamıştır. Düşük Glisemik İdeks diyeti uzmanlık gerektiren ve multidisipliner ekip çalışması ile uygulanması daha etkili olan bir tedavi yöntemidir. Bu çalışma ile Düşük Glisemik İndeks diyetinin çocukların aylık nöbet sayılarına olumlu etki ettiği, CHO tüketim miktarları ile nöbet sayıları arasında zıt yönlü bir ilişkinin olduğu ve Düşük Glisemik İndeks diyeti çocukların kan bulgularında olumsuz bir etki yaratmadığı gözlemlenmiştir. Sonuçlarımız umut vercidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe the effect of the Low Glycemic Index Diet, which is one of the Ketogenic Diet types, on seizure frequency, neuropsychological evaluations, and some biochemical parameters in children with refractory epilepsy. The research is conducted with 10 children with refractory epilepsy who were admitted to Ondokuz Mayıs Medical Faculty, Department of Paediatrics, Polyclinic of Paediatric Neurology. Those who had a history of uncontrolled seizures despite using more than 2 antiepileptic drugs daily, who did not have any other metabolic disease other than epilepsy, and who were deemed suitable for Low Glycaemic Index treatment by the doctor were included in the study. In the 10-person study group, patients followed the Low Glycaemic Index diet for 3 months in accordance with their age and weight. Blood findings, neuropsychological evaluations and seizure frequencies of the children were recorded twice, before and after the diet. Thus, seizure frequency, blood findings and neuropsychological evaluations of children after diet treatment were compared with the initial values. Nutrition education was given to families and children at the end of the study. As a result of three months of diet treatment, the number of seizures in 5 out of 10 children changed by 14.2%, 40%, 44.2%, 50%, 64.2%, respectively. While the highest number of seizures per month is 196, the least number of seizures is 1. In the children's biochemical findings, the Mean±SD value of HDL was 44.4±7.9 before the diet treatment, but after the diet, this value increased significantly and became 48.6±6.4 (p=0.005). LDL decreased from 79.6±33.3 before the diet to 78.1±32.4 (p=0.049). While the AST value decreased significantly from 27.8±7.1 to 24.8±5.4 (p=0.028), the HBG value, which was 11.9±0.7 before the diet, increased significantly after the diet and reached 12.8. It was ±0.9 (p=0.007). However, no significant difference was found in neuropsychological evaluation tests (Denver and Wisc-r) applied according to age after the diet The Low Glycemic Ideks diet is a treatment method that requires expertise and is more effective to be applied with multidisciplinary teamwork. With this study, it was observed that the Low Glycemic Index diet had a positive effect on the monthly seizure numbers of children, that there was an opposite relationship between the consumption amounts of Dec and the number of seizures, and that the Low Glycemic Index diet did not have a negative effect on the blood findings of children. Our results are promising.