Bir siyasal iletişim aracı olarak sosyal medya: 2024 yerel seçimleri İstanbul ili adaylarının X (Twıtter) kullanımı
Social media as a political communication tool: Use of Twitter (X) by Istanbul province candidates in 2024 local elections
  1. Tez No: 883183
  2. Yazar: YAVUZ YÜKSEKDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL BEKTAŞ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yöntemi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Siyasal bir iletişim aracı olarak sosyal medyayı temel alarak, 2024 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarının X (Twitter) kullanımını ortaya çıkarmayı amaçlayan bu çalışma paylaşılan içeriklere ilişkin detaylı bir içerik analizi sunmaktadır. Bulgular adayların kampanya sürecinde etkin bir şekilde X (Twitter) hesaplarını kullandıklarını, hedef kitlelerine yönelik farklı ve benzer içerikler paylaştıklarını, siyasal iletişim açısından en çok yorumlanan, retweet (yeniden gönderim) yapılan, beğenilen ve görüntülenen tweetlerinin kampanya sürecinde belirleyici rol oynayabileceğini göstermektedir. Araştırma hem siyasal aktörlere ve siyasal iletişim profesyonellerine hem de araştırmacılara gelecekte yapacakları çalışmalar için sosyal medya kullanımına yönelik kapsamlı bir analiz sunması açısından önemlidir. Araştırmanın bu bağlamda literatüre katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Based on social media as a political communication tool, this study aims to reveal the use of X (Twitter) by Istanbul Metropolitan Municipality Mayoral Candidates in the 2024 local elections and offers a detailed content analysis of the shared content. The findings show that candidates use X (Twitter) accounts effectively during the campaign, share different and similar content for their target audience, and their tweets that are most commented, retweeted, liked and viewed in terms of political communication can play a decisive role in the campaign process. The research is important for both political actors and political communication professionals as well as researchers to provide a comprehensive analysis of the use of social media for their future studies. It is expected that the research will contribute to the literature in this context.