Hemen hemen Gorenstein tekterimli eğriler
Almost Gorenstein monomial curves
  1. Tez No: 652290
  2. Yazar: AYŞE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tekterimli eğriler, geometri, cebir ve kombinatorik arasında bir bağlantı sağladıkları için eğrilerin önemli bir sınıfını oluştururlar. Bu, tekterimli eğriler ve sayısal yarıgruplar arasındaki ilişkinin doğrudan sonucudur. A_k^e afin uzayındaki C=C(n1 ,…,ne) tekterimli eğrisi, eğer S=< n1 ,…,ne > sayısal yarıgrubu hemen hemen simetrik ise, hemen hemen Gorenstein eğri olarak adlandırılır. Bu tezde, hemen hemen simetrik sayısal yarıgruplar ele alınacaktır. Bu çalışma, sırasıyla Herzog-Watanabe' nin [9] hemen hemen simetrik sayısal yarıgruplar ve Eto' nun [13] hemen hemen Gorenstein tekterimli eğriler ile ilgili makalelerindeki sonuçların bir derlemesidir.
Özet (Çeviri)
Monomial curves constitute an important class of curves since they provide a link between geometry, algebra and combinatorics. This is a direct consequence of the relation between the monomial curves and numerical semigroups. The monomial curve C=C(n1 ,…,ne) in the affine space A_k^e is called almost Gorenstein, if the numerical semigroup S=< n1 ,…,ne > is almost symmetric. In this thesis, we revisit almost symmetric numerical semigroups. This study is a survey of the results of the papers of Herzog-Watanabe [9] and Eto [13] about almost symmetric numerical semigroups and Gorenstein monomial curves, respectively.