Sosyal medyanın sağladığı bilimsel hizmet kalitesinin ölçülmesi ve öğrencilerin akademik performansına etkisi: YouTube örneği
Measuring the quality of scientific service provided by social media and its effect on students' academic performance: YouTube example
- Tez No: 883206
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
YouTube en popüler sosyal medya sitelerinden biridir. YouTube 'un üniversite öğrencileri tarafından yoğun bir şekilde kullanılmasının akademik performansları üzerinde birçok etkisi vardır. Bu çalışma, YouTube 'un sunduğu bilimsel hizmetlerin kalitesini etkileyen faktörleri ve bunların YouTube 'un akademik kullanımında davranışsal niyet üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirmiştir. Çalışmada, Teknoloji Kabul Modeli (TKM) temel alınarak bir araştırma model önerilmiştir. TKM 'deki faktörlere ilave olarak önerilen araştırma modelinde; YouTube video kalitesi (VK), içerik zenginliği (İZ) ve kaynak güvenilirliği (KG) yer almaktadır. Temel olarak eklenen bu faktörlerin algılanan fayda (AF), algılanan kullanım kolaylığı (AKK) ve öğrencilerin akademik performanslarına yönelik davranışsal niyetleri (DN) üzerindeki etkiler yapısal eşitlik modellemesi (YEM) yardımıyla incelenmiştir. Bu amaçla, modelin faktörlerini ölçmek için literatürden yararlanarak bir anket tasarlanmış, anket sosyal medyada paylaşılmış ve uygulama üniversite öğrencilerinin gönüllü olarak katılmalarıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
YouTube is one of the most popular social media sites. The heavy use of YouTube by college students has many effects on their academic performance. This study was carried out to investigate the factors affecting the quality of scientific services offered by YouTube and their effect on behavioral intention in academic use of YouTube. In the study, a research model was proposed based on the Technology Acceptance Model (TKM). In addition to the factors in TKM, in the proposed research model; YouTube video quality (VK), content richness (IT) and source reliability (QA) are included. Basically, the effects of these added factors on perceived usefulness (AF), perceived ease of use (SSC) and students' behavioral intentions towards their academic performance were examined with the help of structural equation modeling (SEM). For this purpose, a questionnaire was designed using the literature to measure the factors of the model, the questionnaire was shared on social media and the application was carried out with the voluntary participation of university students.