Data analysis applications in the process of standards integration and aviation regulations compliance management
Standart entegrasyon sürecinde veri analizi uygulamaları ve havacılık mevzuatlarına uyum yönetimi
- Tez No: 883210
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTUNÇ TAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Havacılık ve uzay sektörü, şirketler için sürekli olarak müşteri beklentilerini karşılamayı veya aşmayı, aynı zamanda geçerli yasal düzenlemelere de uyumluluk göstermeyi gerektirmektedir. Uluslararası Havacılık Kalite Grubu (IAQG), endüstrideki temsilcilerle birlikte, tedarik zinciri boyunca kullanılacak Kalite Yönetim Sistemi (KYS) gereksinimlerini standartlaştırmak amacıyla AS9100 Serisi kalite yönetim sistemi standartlarını geliştirmiştir. Genellikle kuruluşların, KYS dışında, havacılık emniyeti ve çevresel korumayı sağlayan sivil havacılık otoritesi düzenlemelerine de (örnek olarak Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı EASA) uymaları gerekmektedir. Bu düzenlemelere uyum sayesinde uçuşa elverişli parçaların, montaj gruplarının ve hava araçlarının üretimi ve satışı mümkün olmaktadır. Bu çalışma, AS9100 KYS ve EASA Part 21 POA düzenlemeleri arasındaki benzerlikleri ve farkları ele alırken, bütünleşik bir uygulama metodolojisini ortaya koymaktadır. Bu sayede hem AS9100 KYS hem de EASA Part 21 POA için sertifikasyon sürecinde olan kuruluşlar için maliyet ve zaman açısından etkili, hızlı ve sürdürülebilir bir yaklaşım sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The ever-evolving aerospace industry requires companies to consistently meet or exceed customer expectations, while adhering to applicable statutory and regulatory requirements. International Aerospace Quality Group (IAQG), together with representatives from the industry has developed AS9100-Series quality management system (QMS) standards to standardize QMS requirements to be used all along the supply chain. Although, often, apart from QMS, the organizations also required to comply civil aviation authority regulations (i.e. European Aviation Safety Agency EASA) which ensures aviation safety and environmental protection, thus enabling the production and sale of airworthy products, assemblies, or end air vehicles to customers. This study addresses the similarities and distinctions between AS9100 QMS and EASA Part 21 POA regulations and integrated implementation methodology thereof. Thus, it aims to offer cost and time-effective, fast, and sustainable approach for organizations seeking certification for both AS9100 QMS and EASA Part 21 POA.