Investigation seismic performance of reinforced concrete buildings under earthquake sequences
Betonarme yapıların ardışık depremler altında sismik performansının incelenmesi
  1. Tez No: 883220
  2. Yazar: CENGİZ DAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ANIL DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, yönetmeliklerimizde yer almayan dolayısıyla yapısal tasarımlarda göz önünde bulundurulmayan ardışık deprem serilerinin betonarme binalar üzerindeki etkisi doğrusal olmayan analiz metotları ile incelenmiştir. 1998 öncesi ve 1998 sonrası tasarlandığı düşünülmüş 2 farklı yapı tipi üzerinde 2023 Kahramanmaraş deprem kayıtları kullanılarak ardışık deprem analizleri yapılmıştır. Kayıtlar 2 farklı şekilde analizlere dahil edilmiştir. Önce herhangi bir yön düzenlemesi yapılmadan sadece x ve y yönünde yapıya etki ettirilmiş daha sonra maksimum yön spektrum yöntemi (RotD100) ile kayıtlar yapı periyotları göz önünde bulundurularak kritik açılar ile yapılara etki ettirilmiştir. Ayrıca ardışık deprem analizleri sonucu oluşan kalıcı deplasman durumu üzerinde incelemeler yapılmıştır. Her zaman tanım alanında yapılan analizler sonucunda yapıdaki statik değişimleri incelemek için modal ve itme analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları incelenirken tepe deplasman değerleri, göreli kat sonuçları, plastik mafsallarda oluşan dönme/birim şekil değiştirme sonuçları gibi durumlar irdelenmiştir. Ayrıca gelecekte daha efektif bir şekilde kullanılması beklenen enerji esaslı tasarım durumu göz önünde bulundurularak, yapısal elemanlarda ve yapısal sistemin bütününde oluşan enerji çıktıları incelenerek ardışık depremlerin yapılardaki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the effect of sequential earthquake on reinforced concrete buildings, which is not included in our regulations and therefore not considered in structural designs, is investigated by nonlinear analysis methods. 2023 Kahramanmaras earthquake records were used to perform sequential earthquake analyses on two different types of buildings designed before 1998 and after 1998. The records were included in the analysis in 2 different ways. Firstly, the records were applied to the structures only in x and y directions without any directional adjustment, and then, with the maximum considered earthquake method (RotD100) were applied to the structures with critical angles considering the periods of the structures. In addition, the permanent displacement resulting from the sequential earthquake analyses were investigated. Modal and pushover analyses were performed after each time-history cases to examine the static changes in the structure. While analyzing the results of the analysis, situations such as peak displacement values, relative story results, rotation/strain results at plastic hinges were examined. In addition, considering the energy-based design, which is expected to be used more effectively in the future, the effect of sequential earthquakes on the structures is analyzed by examining the energy outputs generated in the structural elements and the entire structural system.