Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda angiotensinogen gen polimorfizmi
Angiotensinogen gene polymorphism in patients with essential hypertension
- Tez No: 88323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKERİM BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Medical Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET ESANSİYEL HİPERTANSİYONLU HASTALARDA ANGIOTENSINOGEN GEN POLİMORFİZMİ Kağan KILINÇ, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Şubat 1999 Esansiyel hipertansiyon, patogenezinde çeşitli genlerin rol oynadığı poligenik bir hastalıktır. Kan basıncının regülasyonunda görev yapan renin-angiotensin sistemi (RAS) aynı zamanda hipertansiyon gelişimine de neden olabilmektedir. Yapılan çalışmalar neticesinde angiotensinogen (AGT) genin genetik polimorfizm gösterdiği tespit edilmiştir. AGT'nin en yaygm iki varyantı T174M ve M235T'dir. Çeşitli populasyonlar üzerinde yapılan çalışmalar sonunda, M235T varyantının diğer varyantlara göre esansiyel hipertansiyonla daha fazla ilişkili olduğu ifade edilmektedir. Bununla beraber, AGT gen polimorfizminin hipertansiyonla ilişkisi etnik farklılıklar göstermektedir. 105 hipertansif hasta ve 56 normotensif kişiyi kapsayan bu çalışmamızda, Türk populasyonunda AGT 235T varyantının allel frekansı ve esansiyel hipertansiyonla ilişkisi incelenmiştir. İlk defa MS (mutagenically seperated) PCR'm TD (touchdown) PCR formatında kullanıldığı bu çalışmada 23 5T allel frekansı 0.43 olarak bulunuştur ki bu değer beyaz ırk için tespit edilen değerler ile uyumludur. AGT 23 5T varyantının esansiyel hipertansiyonla anlamlı bir ilişkisi çalışmamızda gözlemlenmemiştir (P= 0.54).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANGIOTENSINOGEN GENE POLYMORPHISM IN PATIENTS WITH ESSENTIAL HYPERTENSION Kağan KILINÇ, M.Sc. Thesis University of Ondokuz Mayis Samsun, February 1999 Essential hypertension is a polygenic disease indicating that several genes are involved in its pathogenesis. The renin-angiotensin system, which is involved in the regulation of blood pressure, may play an important role in the development of hypertension. The angiotensinogen gene shows genetic polymorphism and its most common variants are T174M and M235T. In studies on varies population, it was observed that M235T variant is more related with essential hypertension than other variants. However, The relation between AGT gene polymorphism and hypertension shows ethnic differences. We examined 105 hypertensive patients and 56 normotensive persons to estimate allel frequency of AGT 235T variant and to establish relationship with essential hypertension in Turkish population. In this study, orginally, MS (Mutagenically seperated) PCR was used in the form of TD ( Touchdown) PCR and frequency of 23 5T allel was found 0.43, which accords to previous studies results in whites. We have not observed any significant relationship between the variant of AGT 235T and essential hypertension (P= 0.54).