Pasif sigara içiminin serum antioksidan düzeylerine etkisi
The Effect of antioxidant levels on passive cigaratte smoking
  1. Tez No: 88322
  2. Yazar: DİLEK MUHAN KÖKNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE METE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Merkez Laboratuvannda çalışan ve sigara içme alışkanlıklarına göre seçilen 25'i Aktif içici, 25'i Pasif içici ve geri kalan 25'i de Kontrol grubu olmak üzere toplam 75 kişinin kan ve idrar örnekleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, the persons'-25 active, 25 pasive smoker and 25 control group who are working at the Medical Faculty of Dicle University and have smoking habits-blood and urine samples are used. As an indication of smoking, we examined the level of urine kotinin by using DBA method and observed that the average values of active smokers (442.6±261.5) and passive smokers (158.4±182.2) have increiased accoding to the control group (75.3±6.7).