Kontrollü ve kontrolsüz NIDDM'lu hastalarda kemik turnover yapım markeri olan osteokalsin düzeylerinin saptanması
  1. Tez No: 88324
  2. Yazar: BİLGEHAN AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
52 - Diabetes mellitus; komplikasyonlarla seyreden, pek çok sistemi etkileyebi len komplike, metabolik bir hastalıktır. Biz bu çalışmamızda, DM'un kemik metabolizması üzerine olan etkisini saptamak üzere, kemik yapım marker'ları içinde spesifik ve non-invaziv olması avantajı ile serum OC düzeylerini araştırdık. Çalışma grubumuzu, 45-80 yaşları arasındaki erkek ve postmenapozal dönemdeki kadınlardan oluşturduk. Diabetik hasta grubunu, plazma HbA1c düzey lerini saptayarak, kontrollü ve kontrolsüz diabetik hasta grubu olarak ikiye ayırdık. Kontrol grubumuzu ise yine aynı yaş grubundaki sağlıklı gönüllülerden oluşturduk. Kontrollü ve kontrolsüz diabetik hasta grubumuz 20'şer hastadan, kontrol grubu muz da 30 hastadan oluştu. Bütün gruplardaki serum OC, ALP, P, Ca ve Mg düzeylerini tespit ettik. Ayrıca serum OC düzeylerini, gruplar arasında karşılaştırdık ve yine gruplar ara sında serum OC değerlerinin, serum ALP, P, Ca ve Mg değerleri ile olan ilişkisini araştırdık. Diabetik hasta ve kontrol grubundaki kadın ve erkek olgular arasında se rum OC değerleri açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Yine yaş, vücut ağırlığı, serum açlık glisemisi, HbA1c, ALP, P, Ca düzeyle rinin serum OC düzeylerini etkilemediğini saptadık.53 - Bu konu hakkında şimdiye kadar yapılan çalışmalarda; NIDDM'lu hastalar da kemik tumover'ı ile OC sentezinin azaldığı saptanmıştır(22,82,91,95). Çalışmamızda kontrollü ve kontrolsüz diabetik hasta grubunun serum OC düzeylerinin ort ve SD değerleri sırasıyla, 5.92±2.75 ile 5.13±2.67 idi. Yine kontrol grubunun serum OC düzeylerinin ort ve SD değerleri 9.41 ±4.50 olarak saptandı. Bu sonuçlara göre; diabetik hasta grubunda serum OC değerlerini kontrol grubu na göre azalmış olarak tespit ettik. Ancak kontrollü ve kontrolsüz diabetik hasta grubu arasında serum OC düzeyleri açısından anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Ayrıca diabetik hasta grubunda, tedavi tipinin (diet, OAD ve/veya insülin) serum OC düzeylerini etkilemediğini saptadık. Yine kontrolsüz diabetik hasta grubundaki serum OC düzeyleri ile Mg dü zeyleri arasında pozitif bir korelasyon tespit edildi (r=0.52). Ancak bu konuda lite ratürlerde yeterli bilgiye ulaşamadık. Özetle; diabetik hasta grubunda serum OC düzeylerinin belirlenmesinin, diabetin kemik metabolizması üzerine olan etkilerini değerlendirmemizde bize yar dımcı olacağı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
- 54 - SUMMARY DM is a complex, metabolic disease proceeding with complications and af fecting several systems. In our study, we examined the serum levels of OC as a specific and non invasive marker of osteoblastic activity (bone production) to determine the effect of DM on bone metabolizm. Our study group included men and women in postmenopausal period who were in the age range of 45-80. We divided the diabetic patient group into two subgroups as controlled and uncontrolled diabetics by their plasma HbA-|C levels. Our control group is formed by the healthy volunteers at the some age range. There was 20 patients in each controlled and uncontrolled patients groups and 30 in control group. We determined serum OC, ALP, P, Ca and Mg levels in all groups. We compared serum OC levels between groups and we investigated the correlation of serum OC values with serum ALP, P, Ca and Mg values in each group. There was no significant difference between men and women in both dia betic patient and control groups with respect to serum OC levels. Also, we found that serum OC levels were not affected by age, weight, and serum glucose, HbA1c, ALP, P or Ca levels. In the previous studies performed on this subject, it was determined that bone turnover and OC synthesis was reduced in NIDDM patients(22,82,91,95).- 55 In our study, the mean and SD values of serum OC levels in controlled and uncontrolled patient groups were respectively 5.92±2.75 and 5.13±2.67. The serum OC levels mean an SD values of the control group were 9.41 ±4.50. In accordance with these results, we determined that serum OC values of the diabetic patient group were lower than those of the control group. However, there was not a significant difference between the controlled and uncontrolled dia betic patient groups with respect to the serum OC levels (p>0.05). In addition, we found that the type of the therapy (diet, OAD and/or insulin) did not affect serum OC levels. Also, we found a positive correlation (r=0.52) between serum OC and Mg levels in uncontrolled diabetic patient group. But we have not been able to find sufficient information on this subject in the litterature. In conclusion, the determination of serum OC levels in diabetic patients would and us in our evaluation of the effects of DM on the bone metabolism.