Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda egzersiz tedavisinin önemi
The Significance of exercise therapy in patients with essential hypertension
- Tez No: 19038
- Danışmanlar: PROF.DR. KUT SARPYENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
-179- ÖZET Bu çalışmada orta derecede egzersizin esansiyel hipertansiyon üzerine etkileri araştırılmıştır. Yaşları 20-65 arasında esansiyel hipertansiyonlu 12 hasta ve 12 kontrol denek, 6 hafta müddetle, haftada 3 defa her dönemi 30'ar dakika olmak üzere ergometrik bisiklet üzerin de submaksimal egzersize tâbi tutuldu. Tüm denekler esansiyel hipertansiyon dışında (WHO' ya göre grade 1-2) sağlıklı olup çalışma süreci esnasında hiçbir ilaç kullanmadılar. Yukarıda belirtilen kronik egzersiz programının öncesi ve sonrasında deneklere standart bir ergometrik test uygulandı. Testlerde 2 grubun bu 24 deneğinde ortalama boy, ortalama ağırlık, ortalama sistolik ve diastolik kan basıncı, ortalama nabız ve ortalama iş yükü (kpm-dak.) ölçüldü. Testlerden sonra bütün deneklerin total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliserid ve sodyum seviyeleri ölçüldü. Kan basıncında egzersiz programına bağlı olarak meydana gelen değişimlerin istatistiksel analizi yapıldı ve benzeri çalışmalarla kıyaslandı. Biz her iki grupta, iş yükünde (kpm-dak.) anlamlı bir yavaş yavaş ilerleyen artma ve de ortalama vücut ağırlığında ortalama nabız değerlerinde anlamlı bir azalma bulduk. Ancak, hastaların lipid profilinde ve sodyum seviyelerinde anlamlı değişiklikler bulunmadı. Hipertan- sif grupta, 6 haftalık egzersiz programı boyunca ortalama sistolik ve diastolik kan basıncında anlamlı bir azalma bulduk.
Özet (Çeviri)
-181 SUMMARY The effect of moderate exercises on essential hypertension is researched in this study. 12 men with essential hypertension and 12 controls between the ages 20-65, have been undertaken to submaximal exercise on an ergometric bicycle for 6 weeks, three times a week and 30 min. in every session. All subjects were healty men except essential hypertension (grade 1-2 according to WHO), and didn't use any medication during the study period. A standard ergometric test was performed before and after the above mentioned chronic exercise program. Average height, average body weight, average systolic and diastolic blood pressure, average heart rate and average work Load (kpm-min.) were measured on these 24 subjects of 2 groups on the tests. Total colesterol, HDL colesterol, LDL colesterol, trigliserid and sodium levels of all subjects were measured after tests. The changes in blood pressure due to the exercise program were analysied statistically and compared with other similar studies. In both groups. We have also found a significant decrease in average body weight and average heart rate values and significant progressive increase in work Load (kpm-min.). However the changes found on the patients in Lipid profile and sodium level were not significant. In hypertensive group, we have found significant decreases in average systolic and diastolic blood pressure during the 6 week exercise program.