Sabit ortodontik tedavi gören hastalarda hijyen motivasyon tekniklerinin periodontal sağlığa olan etkilerinin incelenmesi
Evaluation of hygiene motivation techniques on periodontal health of patients undergoing fixed orthodontic treatment
- Tez No: 883236
 - Danışmanlar: PROF. DR. METE ÖZER
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sabit ortodontik tedavi gören bireylerin rutin kontrol seanslarında uygulanan plak boyamanın ve tekrarlanan oral hijyen eğitiminin hastaları sabit tedavi sürecinde ne derece motive ettiğini belirlemek ve periodontal sağlık üzerine etkisini incelemektir. Materyal Metot: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda sabit ortodontik tedavisi başlayacak 60 hasta dahil edildi. Hastalar her grupta 20 kişi olacak şekilde 3 gruba bölündü. Kontrol grubu olan birinci grupta sadece tedavi başında oral hijyen eğitimi verildi. İkinci grupta bu eğitime ek olarak her seans oral hijyen kontrolleri ve eğitimleri yapıldı, üçüncü grupta ise tedavi başı eğitime ek olarak her seans klinikte plak boyama uygulandı. Tedavi başında (T0) ve tedavinin 3. ayında (T1) plak indeksi (PI), gingival indeks (GI) ve sondlamada kanama indeksi (KI) ölçümleri yapıldı. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk Testi ve çarpıklık-basıklık katsayıları (±3) katsayıları ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the extent to which plaque staining and repeated oral hygiene education administered during routine check-up sessions motivate individuals undergoing fixed orthodontic treatment and to examine its effect on periodontal health. Materials and Methods: The study included 60 patients who were about to commence fixed orthodontic treatment at Ondokuz Mayıs University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. The patients were divided into three groups of 20 each. The control group, which was the first group, received oral hygiene education at the beginning of the treatment. In addition to this education, the second group underwent oral hygiene checks and training at every session, while the third group also received plaque staining in the clinic at each session. Plaque index (PI), gingival index (GI), and bleeding on probing (KI) were measured at the start of the treatment (T0) and at the end of the third month (T1). The conformity to normal distribution was assessed using the Shapiro-Wilk Test along with skewness and kurtosis coefficients (±3). For data conforming to normal distribution, comparisons were conducted using One-Way Analysis of Variance and Generalized Linear Models method, and multiple comparisons were performed using the Bonferroni Test.