Ortodontik tedavi gören hastalarda akıllı telefon uygulamasının ağız hijyeni motivasyonuna ve ağız sağlığına etkisi
Ortodontik tedavi gören hastalarda akıllı telefon uygulamasının ağız hijyeni motivasyonuna ve ağız sağlığına etkisi
- Tez No: 789477
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL ARICI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sabit ortodontik tedavi gören hastaların ağız hijyeni motivasyonunu iyileştirmek için geliştirilen akıllı telefon uygulamasının geleneksel sözel anlatımlı hijyen motivasyonu ile karşılaştırıldığında ağız hijyeni motivasyonuna ve ağız sağlığına etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmamıza 14 ile 22 yaş aralığında iskeletsel ve/veya dişsel Sınıf I, Sınıf II maloklüzyona sahip ve akıllı telefon kullanan, daimi dentisyonunu tamamlanmış 50 hasta dahil edildi. Hastalar,“iTeeth Orthodontics”isimli akıllı telefon uygulaması kullandırılan mobil grubu ve sözel hijyen motivasyonu verilen kontrol grubu olarak iki gruba bölündü. Sabit ortodontik tedavinin 10. gün (T0), 1. ay (T1), 2. ay (T2) ve 3. ayında (T3) üst sağ-sol santral diş, kanin diş ve ikinci premolar dişler plak boyama tableti ile boyanıp ağız içi klinik fotoğraflar alındı. Fotoğraf üzerinde plak içeren boyalı bölgelerin yüzdesel ölçümü yapıldı. Sürekli değişkenlerin dağılımının normal olup olmadığını belirlemek için Saphiro-Wilk testi, varyansların homojenliği ise Levene testi ile araştırıldı. 2 grup için 4 farklı zaman dilimindeki ölçümlerin değerlendirilmesi ve karşılaştırmalarında Tekrarlayan Ölçümler Varyans Analizi (Repeated Measures ANOVA) kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda incelenen tüm dişlerin plak yüzdeleri gruplara ve zaman dilimlerine göre karşılaştırıldığında istatistiksel fark görülmedi (P>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to evaluate the effectiveness of a smartphone application developed to improve oral hygiene and hygiene motivation among patients undergoing fixed orthodontic treatment compared to the hygiene motivation with traditional verbal expression. Materials and Methods: Our study included 50 patients aged 14 to 22 years, with skeletal or dental Class I, Class II malocclusion, complete permanent dentition and using smartphones. The patients were divided into the mobile group that used the smartphone application named“iTeeth Orthodontics”and the control group that was given verbal hygiene motivation without using application. Intraoral clinical photographs were taken after staining upper right and left second premolar teeth, canine teeth and central incisor teeth with a plaque staining tablet at the 10th day (T0), 1st month (T1), 2nd month (T2) and 3rd month (T3) of the fixed orthodontic treatment. Percentages of stained areas containing the plaques were measured. The Shapiro-Wilk test was used to determine whether the distribution of continuous variables was normal, and the homogeneity of variances was investigated with the Levene test. Repeated Measures Analysis of Variance (Repeated Measures ANOVA) was used for the evaluation and comparison of measurements in 4 different time periods for 2 groups. Results: When the plaque percentages of all teeth examined in our study were compared according to the groups and time periods, no statistically significant difference was found (P>0.05).