Depresyon tanısıyla yatan hastaların cinsiyete göre mizah tarzları ve mizah yoluyla başa çıkma düzeylerinin psikolojik sağlamlıkla ilişkisi
The relationship between humor styles and levels of coping through humor with psychological resilience of inpatients diagnosed with depression according to gender
- Tez No: 883240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİHA HALLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, psikiyatri kliniğinde yatarak tedavi görmekte olan depresyon tanılı hastaların, cinsiyetlerine göre, mizah yolu ile başa çıkma düzeyleri ile mizah tarzlarının psikolojik sağlamlıkla ilişkisini incelemektir. Yöntem: Çalışma ilişkisel tarama modelinde betimsel tiptedir. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde depresyon tanısı ile yatan 71 erkek, 71 kadın hasta ile yapılmıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Mizah Yoluyla Başa Çıkma Ölçeği, Mizah Tarzları Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler; SPSS 22 programı kullanılarak değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Bulgular: Cinsiyetlerine göre kadınların psikolojik sağlamlık puan ortalamalarının erkeklerden yüksek olduğu (17.425.43; 16.624.31), mizah yoluyla başa çıkma puan ortalamalarının birbirine yakın olduğu (18.663.084; 18.213.29) saptanmıştır. Saldırgan mizah tarzı hariç diğer tüm tarzların puan ortalamalarının kadınlarda erkeklere göre daha fazla olduğu ancak istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the level of coping with humor and humor styles and the relationship between psychological resilience based on their genders in patients receiving inpatient care at a psychiatric clinic with depression diagnosis. Method: The study was designed in descriptive type using relational screening model. The study was conducted with 71 male and 71 female patients hospitalized in Manisa Mental Health and Diseases Hospital with a diagnosis of depression. Data were collected using Personal Information Form, Coping Humor Scale, Humor Styles Questionnaire and The Brief Resilience Scale. Data were evaluated and analyzed by using SPSS 22 software. Results: When analyzed based on gender, it was found that the mean resilience scores of women were higher than men (17.425.43; 16.624.31) and the mean scores of coping through humor of women were close to each other (18.663.084; 18.213.29). It was found that the mean scores of all styles except aggressive humor style were higher in women than in men but there was no statistically significant difference (p>0.05).