An experimental study to investigate the possibility of using macro-synthetic fibers in precast tunnel segments
Makro sentetik liflerin prekast tünel segmanlarında kullanılabilirliğinin deneysel yöntem ile araştırılması
- Tez No: 883241
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞURHAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Tünel yapım tekniklerinin gelişmesi ile birlikte segmental tünel kaplamaları, metropol alanlardaki yer yüzeyinin korunmasında ve trafik sorunlarının çözümünde önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Prekast tünel kaplamasına olan ilginin artmasıyla birlikte, mühendisler prekast üretim verimliliğini artıran ve daha yüksek yapısal performans sağlayan çözümler arayışındadırlar. Buna karşın, Türkiye'de prekast tünel segmanları ile ilgili çalışmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Lifler önemli avantajları nedeniyle birçok projede donatı olarak kullanılmıştır; günümüzde ise, inşaat mühendisliği alanında makro sentetik fiberlerin prekast tünel segmental kaplamalarında kullanılması noktasında genel bir ilgi vardır. Ancak, yaygın olarak kullanılan geleneksel donatılar ile karşılaştırıldığında, fiberlerin uygun olup olmadığı tartışmalı bir konudur. Bu çerçevede, polipropilen fiberlerin prekast tünel segmanların içerisinde donatı ile birlikte veya tek başlarına kullanılması olasılığını araştırmak amacıyla İstanbul'daki Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı projesinin tam ölçekli segmanları üzerinde deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu deneylerde, ayrıca cam elyaf takviyeli polimer donatıların geleneksel donatılar yerine kullanılabilirliği araştırılmıştır. Eğilme testi, tünel seganlarının eğilme altındaki taşıma kapasitesini karşılaştırmak, noktasal basınç testi ise prekast tünel segmanlarının itme kuvvetli altındaki gerçek etkisini gözlemlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of tunnel construction techniques, segmental tunnel linings have begun to play a crucial role in preserving ground surfaces and solving traffic problems in metropolitan areas. In parallel with growing interest in precast tunnel lining, engineers are in the search of solutions that improve precast production efficiency and obtain higher structural performance. Nonetheless, the number of studies related to precast tunnel segments in Turkey is quite limited. Fibers have used as reinforcements in many projects due to significant advantages and nowadays, there is a general interest in the field of civil engineering on macro-synthetic fibers to use in precast tunnel segmental lining. However, it is a controversial issue on whether it is proper or not, compared to the commonly used conventional rebars. Within this framework, experimental studies on full-scale segments of Mecidiyeköy - Mahmutbey metro line project in İstanbul were performed to investigate the possibility of using polypropylene fiber reinforcements with or without using rebars in precast tunnel segments. In these experiments, for reliability and usability of glass fiber reinforced polymer rebars instead of conventional rebars were also investigated. Flexural test was carried out in order to compare the flexural bearing capacity of tunnel segments, also point load test was developed with the purpose of observing the real effect of thrust forces on precast tunnel segments.