Şeffaf plaklar ve sabit mekaniklerle yapılan ortodontik tedavilerde hasta perspektifi
Patient Perspective in Orthodontic Treatments Performedwith Clear Aligners and Fixed Appliance Treatments
- Tez No: 851967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE SİNEM İNCE BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı şeffaf plaklar (ŞP) veya sabit ortodontik tedavi (SOT) mekanikleri ile tedavisine başlanan hastaların tedavi başındaki beklentilerini, tedavi sistemini seçme motivasyonlarını, tedavi boyunca yaşadıkları psikososyal ve fiziksel rahatsızlıklar ile ağrı düzeylerini, 6 aylık tedavi sonundaki memnuniyetlerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 16 yaşın üzerinde, şiddetli transversal, vertikal veya sagittal dental problemi olmayan, kolay-orta derecede maloklüzyon şiddetine sahip ve her iki dental arkta diş çekimi gerekmeden tedavi edilmesi planlanan 44 katılımcı dahil edilmiştir. Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda ve 4 farklı özel klinikte tedavi edilen hastalar tedavi seçeneği tercihlerine göre ŞP ve SOT gruplarına ayrılmıştır. Tedavi başı anketleri ile hastaların demografik verileri ve tedaviden beklentileri değerlendirilmiştir. Tedavinin birinci (T1), üçüncü (T2) ve altıncı (T3) ayları sonunda elde edilen anketlerde hastaların memnuniyet, psiko-sosyal ve fiziksel rahatsızlık düzeylerinin değerlendirilmesinde“Visual Analog Scale”(VAS) kullanılmıştır. Tedavi başlangıcında ŞP grubundaki hastaların estetik ve konfora dair beklentileri mevcutken; SOT grubunda yer alan hastalarda ekonomik beklentiler, tedaviye duyulan güven ve tedavi süresinin hızlı olacağının düşünülmesi gibi faktörler ön plana çıkmıştır. Her iki grupta da sosyal çevreden olumsuz tepkiler, görünüme bağlı rahatsızlık, sosyal yaşam ve günlük aktiviteler üzerindeki etki T1'de en yüksek ölçülmüş ve zamanla azalma eğilimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the pretreatment expectations of patients who started treatment with clear aligners (CA) or labial fixed appliances (LFA), their motivation for choosing the treatment system, the psychosocial and physical discomfort and pain levels they experienced during the treatment, and their satisfaction at the end of 6-month treatment. The study included 44 participants who were over 16 years old, had no severe transversal, vertical or sagittal problems, had easy-to-moderate malocclusion severity, and needed treatment in both dental arches without extraction. Patients who were treated at Başkent University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics and in four different private clinics were divided into CA and LFA groups according to their treatment preferences. Demographic data and the expectations of the patients with the treatment were assessed at pretreatment (T0) questionnaire. The“Visual Analog Scale”(VAS) was used to evaluate the satisfaction, psychosocial and physical discomfort levels of the patients in the questionnaires obtained at the end of the first (T1), third (T2), and sixth months (T3) of treatment. The pretreatment motivations of the patients in the CA group were aesthetics and comfort, whereas those in the LFA group had expectations of an economical, reliable, and shorter treatment. In both groups, negative social reactions, discomfort due to appearance, and impact on social life and daily activities were measured highest at T1 and gradually decreased over time. Impact on social life, difficulty in adapting to the treatment system, discomfort due to appearance, and difficulty in maintaining hygiene were observed to be lower in the CA group than in the LFA group.