Hemşirelerin meme kanseri taraması hakkında bilgi, tutum ve uygulamalarının değerlendirilmesi: Kastamonu örneği
Evaluation of nurses' knowledge, attitudes and practices regarding breast cancer screening: The case of Kastamonu
  1. Tez No: 883277
  2. Yazar: ŞERİFE ALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma hemşirelerin meme kanseri tarama konusundaki bilgi, tutum ve uygulamalarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma 1 Ekim 2023 ve 30 Mayıs 2024 tarihleri arasında Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde çalışan 481 hemşire ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ile Champıon Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (CSIMÖ) kullanılmıştır. Katılımcıların %61,7'sinin klinik meme muayenesi yaptırmadığı, %76,1'inin mamografi çektirmediği ve %78'inin kendi kendine meme muayenesi yaptığı, meme muayenesi yaptığını ifade edenlerin sadece %31'inin her ay düzenli muayene yaptığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to evaluate nurses' knowledge, attitudes, and practices regarding breast cancer screening. The research was conducted with 481 nurses working at Kastamonu Training and Research Hospital and Physical Therapy and Rehabilitation Center between October 1, 2023 and May 30, 2024. Personal information form and Champion Health Belief Model Scale (CSIMÖ) were used to collect data. It was found that 61.7% of the cases did not undergo clinical breast examination, 76.1% did not have mammography, and 78% performed breast self-examination, with only 31% of those performing breast self-examination doing it regularly every month.