Comparative evaluation of sustainable sound absorption materials using TOPSİS method
Sürdürülebilir ses emişi malzemelerinin TOPSİS yöntemiyle karşılaştırmalı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 883279
  2. Yazar: BUROOG BASIL NADER ALKRAIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. EBRU DÜLEKGÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Çevre Mühendisliği, Architecture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri, Mühendisliği ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, iç-mekan akustik panel üretiminde kullanılabilecek yeni, yerel ve sürdürülebilir ses emici malzemelerin belirlenmesi, değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma için seçilen malzemeler geri dönüştürülmüş tekstil atıkları, çay atıkları ve mısır kabuğu atıklarıdır. Türkiye'de tekstil endüstrisinin son derece aktif olmasına bağlı olarak üretim ve tüketim sonrasında yüksek miktarda tekstil atığı oluşmakta ve her yıl tonlarca son-kullanıcı-öncesi (üretim kırpıntıları) ve son-kullanıcı-sonrası (kullanılmış giysiler, vb.) tekstil atığı katı atık depolama sahalarına gönderilmektedir. Bu nedenlerden ötürü, geri dönüştürülmüş tekstil atıkları çalışma kapsamında değerlendirilen malzemelerden biri olarak seçilmiştir. Bu bağlamda, geri dönüştürülmüş tekstil atıklarının akustik panel üretiminde kullanılması sadece gürültü kirliliğinin azaltımı için alternatif bir çözüm önerisi olmakla kalmayacak, aynı zamanda katı atıkların azaltılmasına da katkıda bulunacaktır. Ayrıca teknik özellikler açısından da gözenekli yapıları nedeniyle dönüştürülmüş tekstil atıklarının iyi ses emilimi özellikleri göstermeleri söz konusudur. Çalışmada önerilen ve değerlendirilen doğal malzemeler olan çay atıkları ve mısır kabuğu ise sırasıyla gıda atıkları ve tarım atıkları olmaları ve yerel olarak bol miktarda bulunmaları nedenleriyle seçilmiştir. Bu doğal malzemeler olumlu akustik özellikler göstermekte, dolayısıyla sürdürülebilir akustik panel üretimi için ümit vadeden doğal malzeme seçenekleri olarak önerilmektedir. Bu çalışmada önerilen ve değerlendirilen yeni ve sürdürülebilir malzeme seçeneklerinin akustik panel üretim endüstrisinde yaygın kullanımı olan ticari konvansiyonel malzemeler ile karşılaştırmalı değerlendirmeleri için dördüncü malzeme olarak camyünü (fiberglas) çalışmaya dahil edilmiştir. Bu çalışmada seçilen malzemelerin karşılaştırmalı değerlendirmesi için belirlenmiş çözümü belirleme süreci anlamına gelen Çok Kriterli Karar Verme (MCDM) yaklaşımı benimsenmiştir. En iyi alternatifi seçmek için tek tek veya kombinasyon halinde kullanılabilecek pek çok araç bulunmaktadır. Bu çalışma çerçevesinde, belirlenen alternatifler arasından en iyi ses emici malzemeyi seçmek için karar verme aracı olarak MCDM problemlerini çözmek için kullanılan popüler bir yöntem olan TOPSIS seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study intends to determine, evaluate and compare new, local and sustainable sound absorptive materials for their possible use in indoors acoustic panel production. The materials selected for this study are recycled textile, tea waste and corn husk. Recycled textile is proposed for its high availability in Turkey since textile industry is very active in the region and tons of pre-consumer (production offcuts) and post-consumer (used clothes) textile wastes are sent to landfill every year. Using recycled textile in producing acoustic panels may not only assist with providing an alternative solution to remediating the noise pollution problem but may also contribute to reducing solid wastes. Additionally, its porous structure is a great quality for the aim of sound absorption. Tea waste and corn husk are proposed as food wastes and agricultural wastes, respectively, as raw materials for acoustic panel production. In additional to being locally available, they possess promising acoustics characteristic that make them promising candidates for the sustainable acoustic panel production industry. Additionally, there is a fourth material, namely fiberglass, that has been selected for the aim of comparison of the herein proposed new, sustainable raw material alternatives with the commercially available conventional materials widely used in acoustic panel production. To select the best sound absorbing material among different alternatives, it is important to use a decision-making tool for the aim of a comprehensive comparison. Such tools help with making the decision based on a number of selected criteria, which might be chosen by the users in accordance with their preference. Within the framework of this study, TOPSIS was selected as the decision-making tool in order to choose the best sound absorbing material among the studied alternatives.