Koroner arter hastalığında IGF seviyeleri ve lipid peroksidasyonu
Insulin-like growth factors levels and lipid peroxidation in coronary arter diseases
- Tez No: 88329
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUHTAR TİFTİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
6.ÖZET IGF' lerin koroner arter hastalığı (KAH) patogenezindeki etkileri ve patogenezde etkili olan diğer faktörlerle ilişkileri değerlendirildi. Bu çalışma anjiografi sonuçlarına göre belirlenen 39-72 yaşları arasında 36 KAH olan kişi ile 42-69 yaşları arasında 24 sağlıklı, toplam 60 kişide yapıldı. Total kolesterol (TK), trigliserid (TG), yüksek dansiteli lipoprotein-kolesterol (HDL-K), HDL2-K, HDL3-K, apolipoprotein A-I (Apo A-I), apolipoprotein B (Apo B), ürik asit, İnsülin, C-peptid, malondialdehit (MDA), İnsülin-like growth faktör-I (IGF-I) ve İnsülin-like growth faktör-II (IGF-II) seviyeleri tayin edildi. Düşük dansiteli lipoprotein- kolesterol (LDL-K), BMI, BKO, LDL-K/HDL-K, LDL-K/TK, HDL-K/TK, HDL2- K/HDL3-K, HDL2-K/HDL-K, Apo B/ Apo A-I hesapla bulundu. Kontrol grubunda TK: 200.29 ± 25.79 mg/dl, TG: 131.71 ± 63.52 mg/dL HDL-K: 45.92 ± 10.14 mg/dl, HDL2-K: 8.29 ± 3.53 mg/dl, HDL3-K: 37.63 ± 7.59 mg/dl, Apo A-I 104.96 ± 24.02 mg/dl, Apo B: 95.08 ± 20.36 mg/dl, ürik asit: 5.37 ±1.17 mg/dl, insülin: 10.94 ± 7.7 uIU/mL C-peptid: 5.16 ± 3.49 ng/ml, MDA: 4.12 ± 0.37 nmol/ml, IGF-I 182.75 ± 42.65 ng/mL IGF-II: 693.97 ± 84.95 ng/nü, LDL-K: 128.04 ± 24.66 mg/dl, BM: 26.75 ± 3.39 kg/m2, BKO: 0.88 ± 0.09 olarak bulundu. KAH grubunda bu değerler sırasıyla; 204. 58 ± 39.68 mg/dl, 166.64 ± 89.54 mg/dl, 38.25 ± 9.81 mg/dl, 5.64 ± 3.47 mg/dL 32.61 ± 7.91 mg/dL 109.86 ± 25.13 mg/dL 95.31 ± 24.96, 6.39 + 1.31, 16 ± 14.91, 6.14 ± 3.86, 4.59 ± 0.82, 151.8 ± 49.03, 591 ± 106.54, +132.97 ± 35.99 mg/dL 27.05 ± 3.77, 0.93 ± 0.07 olarak bulundu. Bu bulgulardan, KAH grubunda ürik asit ve MDA seviyeleri ile BKO, LDL- K/HDL-K oranları önemli derecede yüksek, IGF-I, IGF-II, HDL-K, HDL2-K, HDL3-K, seviyeleri ile HDL-K/TK, HDL2-K/HDL3-K, HDL2-K/HDL-K oranlan ise önemli derecede düşük bulundu. Bu bulgular sonucunda koroner arter hastalığı patogenezinde etkili olan lipid peroksidasyonu, HDL-K ve alt grupları olan HDL2 ve HDL3-K' ün yanısıra IGF' lerin de KAH patogenezinde önemli olabilecekleri kanatine varıldı. 51
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY INSULIN-LIKE GROWTH FACTORS LEVELS AND LİPİD PEROXIDATION IN CORONARY ARTERY DISEAE The influence of insulin-like growth factors on the occurence of coronary artery disease (CAD) and its relationship with the other factors which are known to be effective on the occurence of CAD was evaluated. This study was conducted on a total of 36 patients with CAD (age 39-72), and 24 healthy person (age 42-69), diagnosed by angiography of 60 person. Total cholesterol (TC), triglyceride (TG), high density lipoprotein-cholesterol (HDL-C), HDL2-C, HDL3-C, apolipoprotein A-I (Apo A-I), apolipoprotein B (Apo B), uric acid, Insulin, C-peptid, malondialdehyde (MDA), Insulin-like growth factor-I (IGF-I) and Insulin-like growth factor-II (IGF-II) levels were measured. Low density lipoprotein- cholesterol (LDL-C), BMI (Body-mass index), WHR (Waist-hip ratio), LDL-C/HDL-C, LDL-C/TC, HDL-C/TC, HDL2-C/HDL3-C, HDL2-C/HDL-C, Apo B/ Apo A-I were calculated. In control group: the level of the measured parameters were found as follow: TC: 200.29 ± 25.79 mg/dl, TG: 131.71 ± 63.52 mg/dl, HDL-C: 45.92 ± 10.14 mg/dl, HDL2-C: 8.29 ± 3.53 mg/dl, HDL3-C: 37.63 ± 7.59 mg/dl, apo A-I: 104.96 ± 24.02 mg/dl, apo B: 95.08 ± 20.36 mg/dl, uric acid: 5.37 ± 1.17 mg/dl, insulin: 10.94 ± 7.7 uIU/ml, 1 C-peptid: 5.16 ± 3.49 ng/ml, MDA: 4.12 ± 0.37 nmol/ml, IGF-I: 182.75 ± 42.65 ng/ml, IGF-H: 693.97 ± 84.95 ng/ml, LDL-C: 128.04 + 24.66 mg/dl, BMI: 26.75 ± 3.39 kg/m2, WHR: 0.88 ± 0.09. In CAD group, they were found as follow: 204. 58 ± 39.68 mg/dl, 166.64 ± 89.54 mg/dl, 38.25 ± 9.81 mg/dl, 5.64 ± 3.47 mg/dl, 32.61 ± 7.91 mg/dl, 109.86 ± 25.13 mg/dl, 95.31 ± 24.96, 6.39 ± 1.31, 16 ± 14.91, 6.14 ± 3.86, 4.59 ± 0.82, 151.8 + 49.03, 591 ± 106.54, 132.97 + 35.99 mg/dl, 27.05 ± 3.77, 0.93 + 0.07, respectively. In CAD group, the uric acid and MDA levels and WHR, LDL-C/HDL-C ratio were significantly increased. In same group the level of IGF-I, IGF-II, HDL-C, HDL2-C, HDL3-C and HDL-C/TC, HDL2-C/HDL3-C, HDL2-C/HDL-C ratio were significantly decreased. Based on the results of the present study it was concluded that IGFs is also important in CAD pathogenesis in addition to lipid peroxidation, HDL-C and its Subgroups HDL2 and HDL3-C. IX. YÜlfâlK??RETMSflDMJLO