Mobilyada biyomalzeme uygulamalarının sürdürülebilirlik bağlamında değerlendirilmesi: Bir sehpa tasarımı örneği
Evaluation of biomaterials applications in furniture in the context of sustainability: An example of a coffee table design
- Tez No: 883303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KÖYMEN ÇAĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mühendislik Bilimleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Engineering Sciences, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Kültürü ve Uygulamaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde sıklıkla gündeme gelen küresel iklim değişiklikleri, doğal kaynak rezervlerindeki tükenme riski gibi çevresel sorunlar birçok alanda olduğu gibi mobilya sektörünü ciddi biçimde etkilemektedir. Çevresel sorunlara yönelik çözümler arasında başlıca yer tutan yeni malzeme araştırmaları, son dönemlerde artış göstermektedir. Özellikle doğal kaynak rezervlerini geleceğe aktarma çabası bu yöndeki çalışmalara desteklemeyi öngörmektedir. Bu noktadaki en büyük adımlardan biri mevcut sürdürülebilir malzeme kullanımının yaygınlaştırılması ve endüstriyel üretime uygun yeni sürdürülebilir malzemeler geliştirmek olmuştur. Tarihsel açıdan sürdürülebilir mobilya üretimi için ilk adımlar doğal malzemelerin kullanımı terk edilerek endüstriyel üretime yüksek uyumlulukta olan plastiğin kullanımına dayanmaktadır. Plastiğin mobilyada yoğun bir biçimde kullanımı doğadaki biyolojik bozunurluğunun düşük olmasına bağlı kulanım sonrası imhasının güçlüğü ileriki dönemlerde kompozit malzeme kullanımına yol açmıştır. Mobilya sektörünün temel malzemesi olan daha önceleri işlenmemiş yüksek ağaç yoğunluğuyla kullanılan ahşap malzeme, daha az yoğunlukta ahşap kompozitlere yerini bırakmasıyla artan tüketici talebini daha rahat karşılamıştır. Ancak tüm sürdürülebilir malzeme uygulamaları mobilya sektörünün yüksek kullanıcı talebi için yeterli boyutta değildir. Gezegenimizin her geçen gün azalmakta olan ve yerine yenilerinin oluşturulamadığı ormanlarımız bunu kanıtlar niteliktedir. Artan iklim değişiklikleri ve küresel ısınma yeni ormanların oluşumunu güçleştirirken endüstriyel üretim için yeni sürdürülebilir malzemeler geliştirilmelidir. Önceleri endüstriyel ürün üretiminde adı daha çok Tıp ve Biyoteknoloji alanında yer göstermesine karşın günümüzde biyomalzemeler, mobilya sektöründe de aktif bir biçimde kullanılmakta olup ticari ürün olarak kullanıcıların hayatında yer almaktadır. Biyomalzemeler, sürdürülebilir malzemelerdir ve yüksek biyobozunurlukları sayesinde doğada kolayca yok olabilmektedirler. Tüm bu özellikler ile sürdürülebilir mobilya üretimine destek olarak doğal kaynak rezervlerinin kontrolsüz kullanımını azaltabilmektedir. Biyomalzemelerin mobilyada optimum şartlarda kullanımı için malzeme özellikleri dikkatli incelenerek üretim süreçleri değerlendirilmesi gereklidir. Mobilyanın montajı, konforlu bir kullanımı ve sürdürülebilirlik bir biçimde imhası veya geri dönüşümü için biyomalzemenin üretime doğru bir şekilde entegresi önemlidir. Bugün birçok çalışmada ürünün yalnızca sergilenecek bir mobilya olarak kısıtlanması ürünün biyomalzeme ile uygun bir entegrasyonun gerçekleştirilememesinden kaynaklanmaktadır. Tez kapsamında, 2 farklı malzeme grubu kullanılarak bir sehpa tasarımı yapılacaktır. Sehpa tasarımında, geleneksel malzemelerden biri olan kontrplak ve canlı kaynaklı bir biyomalzeme olan mantar miselyumu kullanılacaktır. Böylece geleneksel malzeme ve biyomalzeme kullanımının sehpa tasarımı ve üretim yöntemi üzerindeki etkileri irdelenecektir. Bu malzemeler; canlı kaynaklı biyomalzeme ve geleneksel malzeme kullanımının karşılaştırılması amacıyla seçilmiştir. Tez kapsamında ayrıca, ilgili iç mekan endüstriyel ürünlerinin Türkiye ve yurtdışındaki örnekleri incelenerek kullanılan biyomalzeme türleri ve bu uygulamalarının mobilya ve sürdürülebilir çevre açısından etkileri araştırılacaktır. Böylece tez kapsamında tasarlanan sehpanın biyomalzeme ile üretilmesinin hem tasarım, hem üretim hem de çevre açısından sonuçları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays environmental problems such as global climate changes and the risk of depletion of natural resource reserves, which are frequently discussed, seriously affect the furniture industry, as in many areas. Research on new materials, which have a major place among the solutions to environmental problems, has been increasing recently. In particular, the effort to transfer natural resource reserves to the future envisages supporting studies in this direction. One of the biggest steps at this point has been to expand the use of existing sustainable materials and develop new sustainable materials suitable for industrial production. Historically, the first steps towards sustainable furniture production were based on the abandonment of the use of natural materials and the use of plastic, which is highly compatible with industrial production. The intensive use of plastic in furniture and the difficulty of its disposal after use due to its low biodegradability in nature led to the use of composite materials in the future. Wood which is the basic material of the furniture industry and was previously used with high density of unprocessed wood, has been replaced by wood composites with lower density, thus meeting the increasing consumer demand more easily. However, not all sustainable material applications are sufficient for the high user demand of the furniture industry. The forests of our planet, which are decreasing day by day and new ones cannot be created, prove this. While increasing climate changes and global warming make the formation of new forests difficult, new sustainable materials must be developed for industrial production. Although previously used in industrial product production, mostly in the field of Medicine and Biotechnology, today biomaterials are actively used in the furniture industry and take part in the lives of users as commercial products. Biomaterials are sustainable materials and can easily be destroyed in nature thanks to their high biodegradability. With all these features, it can reduce the uncontrolled use of natural resource reserves by supporting sustainable furniture production. In order to use biomaterials in furniture under optimum conditions, it is necessary to carefully examine the material properties and evaluate the production processes. It is important to correctly integrate biomaterial into production for the assembly of furniture, its comfortable use, and its sustainable disposal or recycling. Today, in many studies, the limitation of the product only as a furniture to be exhibited is due to the lack of proper integration of the product with the biomaterial. Within the scope of the thesis, a coffee table will be designed using 2 different material groups. Plywood, one of the traditional materials, and mushroom mycelium, a living biomaterial, will be used in the coffee table design. Thus, the effects of using traditional materials and biomaterials on the coffee table design and production method will be examined. These materials; It was chosen to compare the use of living source biomaterials and traditional materials. Within the scope of the thesis, the types of biomaterials used and the effects of these applications in terms of furniture and sustainable environment will be investigated by examining examples of relevant interior industrial products in Turkey and abroad. Thus, the consequences of producing the coffee table designed within the scope of the thesis with biomaterial in terms of design, production and the environment will be evaluated.