Düşük yoğunluklu polietilen geri dönüşüm proseslerine yalın üretim tekniklerinin uygulanması: Değer akış haritalandırma yaklaşımı
Low density polyethylene back application of leanmanufacturing techniques to transformation processes:Value flow mapping approach
- Tez No: 883304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YONTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüz rekabet koşulları, işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için müşteri odaklı olmak zorundadır. Rekabet koşulları, yenilik, değişiklik ve sürekli geliştirmeye açık olmakla birlikte dinamik olmayı gerektirmektedir. Bu doğrultuda, işletmeler rekabet koşullarına ayak uyduracak üretim sistemlerine göre üretimi şekillendirmeye çalışmaktadır. Bu amaçları karşılayan yalın üretim sistemleri, üretime katkı sağlayan sürekli iyileştirmeyi hedef alan değer odaklı bir sistemdir. Bu çalışmanın amacı, yalın üretim kapsamında yer alan değer akış haritalama kavramını araştırmak ve değer akış haritalama uygulamasını düşük yoğunluklu polietilen geri dönüşüm proseslerine uygulayarak sonuçları değerlendirmektir. Bu veriler sonucunda işletmenin mevcut durumu ardından planlanan iyileştirme çalışmalarının sonucuna göre gelecek durum haritasının çizilmesi ve iki harita arasındaki farkın analiz edilmesiyle gerekli iyileştirmelerin yalın üretim teknikleriyle yapılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın uygulama bölümünde, siparişlerini zamanında hazırlamakta güçlük çeken, üretim hatalarının fazla olması ve üretim hat verimliliğinin düşük olması gibi sorunları bulunan bir işletmede, yalın üretime geçiş yolunda israf kaynaklarının tespit edilmesini sağlayan değer akış haritalama yönteminden yararlanarak israfları göz önüne çıkararak oluşan israfları yalın üretim teknikleri ile sorunun nerede olduğunu tespit etmek ve iyileştirme için olası çözümlerin bulunması hedeflenmektedir. Buna göre granül hammaddesi üretimi yapan plastik sektöründe mevcut değer akış haritalama çalışması yapılmıştır. Hammadde iş gücü ve enerji ile girdileri yapılan ürünün, çıktısına kadar olan süreçte Ön Hazırlık Hattı, Granül Ekstrüzyon Hattı, Film Ekstrüzyon Hattı ve Film Kesim Makinesi faaliyetleri bulunmaktadır. Haftada 6 iş günü, 3 vardiya, her vardiyada 8 saat çalışılmaktadır. Günlük net çalışma süresi 22,5 saat olan firmanın haftalık üretim miktarı ise 33.750 kg olarak gözlemlenmektedir. Bu temel bilgiler ışığında gelecek durum haritası ile senaryolar geliştirilip iyileştirmeler belirlenmektedir. Sunulan bu çalışma ile düşük yoğunluklu polietilen geri dönüşüm proseslerinde olası hataların önüne geçilmesi ve rekabet koşullarının sağlanması için gerekli çözümlerin sunulmasına katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
Today's competitive conditions require businesses to be customer-oriented to sustain their existence. Competition necessitates embracing innovation, change, and continuous improvement, demanding dynamism. Consequently, businesses strive to shape their production in line with systems that adapt to competitive conditions. Lean production systems, which support these objectives, are value-oriented systems aiming for continuous improvement in production. This study aims to investigate the concept of value stream mapping within the scope of lean production and to evaluate the results by applying value stream mapping to low-density polyethylene recycling processes. Based on this data, the study intends to draw a future state map after analyzing the current state of the business and the outcomes of planned improvement efforts, thus implementing necessary improvements using lean production techniques. In the application section of this study, value stream mapping is utilized in a business facing issues such as difficulties in timely order preparation, high production errors, and low production line efficiency, to identify waste sources and reveal both known and unknown wastes. This method helps in pinpointing the problem areas and finding potential solutions for improvement using lean production techniques. Accordingly, a value stream mapping study was conducted in a plastic sector company producing granule raw materials. The production process includes activities in the Pre-Preparation Line, Granule Extrusion Line, Film Extrusion Line, and Film Cutting Machine. The company operates 6 working days per week, 3 shifts per day, 8 hours per shift, with a daily net working time of 22.5 hours, and a weekly production amount observed to be 33,750 kg. Based on this fundamental information, improvement scenarios and the future state map are developed. This study aims to prevent potential errors in low-density polyethylene recycling processes and contribute to meeting competitive conditions by providing necessary solutions.