Pekiştirilmiş panellerin plaka kalınlığı, pekiştirici sayısı ve pekiştirici tipine göre burkulmaya karşı tasarım ve optimizasyonu
Design and optimization of stiffened panels against buckling according to plate thickness, number of stiffeners and stiffener types
- Tez No: 883320
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT UYANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Pekiştirilmiş panellerin doğasını incelemenin yollarından biri burkulma analizidir. Bu analiz çeşitli titreşim modlarını vermektedir. Pekiştirilmiş paneller yüksek dayanım/ağırlığa sahip olduklarından birçok yapısal uygulamada aktif olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada pekiştirilmiş panellerin plaka kalınlıkları, pekiştirici tipleri ve pekiştirici sayıları değiştirilerek ilk aşamada uzunlamasına yönde burkulma uygulanmıştır. Ardından burkulmuş panellerde çökme gözlenene kadar deformasyon verilmiştir. Çökme yükleri kıyaslanmıştır. Malzeme olarak karbon fiber kompozit malzeme seçilmiştir. Pekiştiriciler, plakaya herhangi bir yapıştırma yöntemiyle (perçin, yapıştırıcı kimyasallar) bağlanmayıp entegre olarak modellenmiştir. Pekiştirici sayısının artışı ve plaka kalınlığının artışı çökme yüklerinde artışa sebep olmuştur. Kıyası yapılan seçeneklerden burkulmaya karşı dayanıma en etkilisi belirlenmiştir. Analizler sonucunda çökme yükleri kıyaslandığında I tipi pekiştirilmiş paneller en yüksek çökme yükünü vermiştir. İlk burkulma yüklerine göre karşılaştırıldığında ise J tipi pekiştirilmiş paneller en yüksek değeri vermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the ways to examine the nature of stiffened panels is buckling analysis. This analysis gives various vibration modes. Stiffened panels are actively used in many structural applications since they have high strength/weight ratio. In this study, longitudinal buckling was applied in the first stage by changing the plate thickness, stiffener types and stiffener numbers of the stiffened panels. Then, the buckled panels were deformed until collapse was observed. Collapse loads were compared. Carbon fiber composite material was chosen as the material. Stiffeners are not attached to the plate by any bonding method (rivets, adhesive chemicals) but are modeled as integrated. The increase in the number of stiffeners and the increase in plate thickness caused an increase in collapse loads. Among the compared options, the most effective one in terms of resistance to buckling was determined. As a result of the analysis, when the collapse loads were compared, the I type stiffened panels gave the highest collapse load. When compared according to the first buckling loads, the J type stiffened panels gave the highest value.