Endüstriyel seramik üretiminde cad/cam sistemlerinin kullanımı: Bir örnek vitrifiye üretimi
Usage of cad/cam systems in industrial ceramic production: An example sanitaryware production
  1. Tez No: 883321
  2. Yazar: SELEN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KÖYMEN ÇAĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Endüstri teknolojilerinde yaşanan ilerlemeler, bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve bilgisayar destekli üretim (CAM) yöntemlerinin endüstriyel seramik üretiminde önemli bir kombinasyon haline gelmesine yol açmıştır. Bu teknolojiler, zaman ve maliyet tasarrufu sağlamalarının yanı sıra işçilik maliyetlerini düşürmekte ve üretim süreçlerini hızlandırmaktadır (Smith & Jones, 2019, s.45). CAD/CAM, 3 boyutlu tasarım ve üretim kabiliyeti ile yenilikçi, modern ve estetik açıdan hoş ürünler yaratılmasını mümkün kılmaktadır (Brown, 2020). Endüstriyel seramik üretiminde CAD/CAM, tasarım ve üretim süreçlerini belirleyerek robotların çalışma prensiplerini şekillendirmektedir (Garcia & Lopez, 2021 , s. 123). Bu çalışma, endüstriyel seramik üretiminde CAD/CAM yöntemlerinin yenilikçi yaklaşımlarını, modellemesini ve üretim aşamasındaki konforunu karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Günümüz tasarım eğilimlerinin daha ince ürünlere yönelmesi, kullanıcıların seramik sağlık gereçlerinde de ince ürün taleplerini artırmıştır. Ancak, mevcut tasarım kompozisyonları deformasyon ve üretim verimliliği nedeniyle ince kesitli tasarımlarda istenilen sonuçları elde edememektedir (Chen et al., 2018). Bu bağlamda, mevcut tasarım kompozisyonlarından farklı bir kompozisyon geliştirilerek deformasyonun azaltılması ve üretim verimliliğinin artırılması hedeflenmektedir. Bu sayede, tasarımın çok farklı boyutlara taşınması mümkün olacaktır (Lee, 2022). Kullanıcıya inovatif ve ergonomik bir ürün sunmak amacıyla, silindirik ince kenarlı lavabonun yan yüzeylerinde deformasyonun azaltılması için yeni bir tasarım geliştirilmiştir. Bu yeni tasarımda, yan yüzeylere rölyef eklenerek hem estetik hem de yapısal bütünlük sağlanmıştır (Wang & Li, 2023). Firma ürün gamının genişlemesi ve ihracat oranının artırılması ile hem firma hem de ülke ekonomisine katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bu çalışma, endüstriyel seramik üretiminde CAD/CAM teknolojilerinin kullanımının avantajlarını ortaya koyarken, yenilikçi tasarım ve üretim yaklaşımlarının endüstriyel uygulamalardaki önemini vurgulamaktadır. CAD/CAM teknolojilerinin sağladığı esneklik ve verimlilik, endüstriyel seramik ürünlerinin global pazarda rekabet edebilirliğini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advancements in industrial technologies have rendered computer-aided design (CAD) and computer-aided manufacturing (CAM) indispensable in the realm of industrial ceramic production. These technologies significantly reduce time and costs, decrease labor expenses, and expedite production processes (Smith & Jones, 2019). CAD/CAM facilitates the creation of innovative, modern, and aesthetically pleasing products through three-dimensional design and manufacturing capabilities (Brown, 2020). In industrial ceramic production, CAD/CAM delineates the design and manufacturing processes, shaping the operational principles of robotics (Garcia & Lopez, 2021). This study aims to compare the innovative approaches, modeling techniques, and production comfort associated with CAD/CAM methods in industrial ceramic production. Contemporary design trends towards thinner products have increased the demand for slim ceramic sanitary ware. However, existing design compositions often fail to achieve satisfactory results in thin-walled designs due to deformation and production efficiency issues (Chen et al., 2018). To address these challenges, a novel composition different from existing ones has been developed to minimize deformation and enhance production efficiency, thus enabling the design to achieve unprecedented dimensions (Lee, 2022). In pursuit of offering users innovative and ergonomic products, a new design has been developed to reduce sidewall deformation in cylindrical thin-walled basins. This design incorporates reliefs on the sidewalls, providing both aesthetic appeal and structural integrity (Wang & Li, 2023). Expanding the company's product range and increasing export rates will contribute to both the company and the national economy. This study underscores the advantages of utilizing CAD/CAM technologies in industrial ceramic production, highlighting the importance of innovative design and manufacturing approaches in industrial applications. The flexibility and efficiency afforded by CAD/CAM technologies enhance the global competitiveness of industrial ceramic products.