Yerli turistlerin gıda israfı ve yeşil teknolojiye bakış açıları üzerine bir araştırma
A case study of local tourists perspective on food wastage and green technology
- Tez No: 883340
- Danışmanlar: PROF. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma; yerli turistlerin gıda israfı ve yeşil teknoloji kullanımına bakış açılarının belirlenmesi için, çevre koruma, yeşil çaba, yeşil hedonik motivasyon yargıları çerçevesinde ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı; yerli turistlerin gıda israfı, çevre koruma ve yeşil teknolojiye bakış açılarının belirlenmesidir. Turizm işletmelerinde gerçekleşen gıda israfı, aşırı tüketim sonucu çevreye verilen zararla birlikte olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Çevresel sürdürülebilirlik kapsamında kullanılmaya başlanılan yeşil teknoloji kullanımı, işletmeleri çevreye duyarlı hale getirebilecektir. Çalışmada gıda israfı ve yeşil teknolojiye bakış açıları ölçeği uygulanmış; veriler rastlantısal örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 406 katılımcıdan anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Anket formu aracılığı ile toplanan veriler sosyal bilimlerde yaygın olarak kullanılan istatistik yazılımları yardımıyla yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma analizlerine tabi tutulmuştur. Daha sonra çevresel değer, çevresel kimlik, gıda israfına yönelik tutum ve niyet değişkenleri ile yeşil teknolojiye ait boyutların demografik bilgilere göre farklılaşması incelenmiştir. Daha sonra çevresel değerler, gıda israfı bağımlı değişkenleri ile yeşil teknoloji boyutları bağımsız değişkenleri arasında korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Bu doğrultuda gıda israfı ve gıda israfı uygulamalarının yeşil teknoloji ile kullanılmamış olduğu bu konudaki çalışmaların eksikliğini ortaya koymaktadır. Çalışma sonucuna göre; çevresel kimlik, gıda israfına yönelik tutum ve niyet ortalamaları ile, yeşil teknoloji alt boyutlarının ortalamalarının demografik bilgilere göre kısmen farklılaştığı görülmüştür. Diğer yandan yapılan korelasyon analizinde; çevresel değer, çevresel kimlik, gıda israfı azaltmaya yönelik tutum bağımlı değişkenleri ile yeşil teknoloji boyutları bağımsız değişkenleri arasında pozitif ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucuna göre çevresel değer ile yeşil performans beklentisi üzerinde, çevresel kimliğin yeşil performans beklentisi ve yeşil hedonik motivasyon üzerinde, gıda israfı azaltmaya yönelik tutumun yeşil çaba beklentisi üzerinde, çevresel normun yeşil performans beklentisi ve yeşil hedonik motivasyon üzerinde anlamlı pozitif etki gösterdiği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is addressed within the framework of environmental protection, green effort, green hedonic motivation judgments in order to determine the perspectives of domestic tourists on food waste and the use of green technology. The aim of this study is to determine the perspectives of domestic tourists on food waste, environmental protection and green technology. Food waste in tourism enterprises has negative consequences with the damage to the environment as a result of overconsumption. The use of green technology, which has started to be used within the scope of environmental sustainability, can make businesses environmentally sensitive. In the study, the scale of food waste and perspectives on green technology was applied; data were collected from 406 participants determined using random sampling method through a questionnaire form. The data collected through the questionnaire form were subjected to percentage, frequency, arithmetic mean, standard deviation analysis with the help of statistical software commonly used in social sciences. Then, the variables of environmental value, environmental identity, attitude and intention towards food waste and the dimensions of green technology were examined according to demographic information. Then, correlation and regression analyses were conducted between environmental values, food waste dependent variables and green technology dimensions independent variables. In this direction, the fact that food waste and food waste practices have not been used with green technology reveals the lack of studies on this subject.