Her şey dahil otellerde israf: Beş yıldızlı kıyı otellerinde bir araştırma
Extravagancy (squander) in all inclusive hotels: A Research in five star coastal hotels
  1. Tez No: 583599
  2. Yazar: MEHTAP ÖZKAN BUZLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL UNUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Araştırmanın amacı otellerde turistler tarafından gerçekleştirilen israf davranışlarının, nedenlerinin, otellerdeki mevcut önleyici uygulamaların, otel çalışanlarının ve otel misafirlerinin çözüm önerilerinin tespit edilmesidir. Böylece, otellerdeki israf sorununun çözümüne katkı sağlanabilmesi hedeflenmektedir. Çalışma evreni, Antalya'daki her şey dahil beş yıldızlı resort otellerde konaklayan yerli turistler ve otel çalışanlarından oluşmaktadır. Çalışmada, amaçlı örnekleme tekniğiyle belirlenen otel çalışanları ve kolayda örnekleme tekniğiyle belirlenen otel misafirleriyle 1-13 Nisan 2018 tarihleri arasında yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilere içerik analizi ve betimsel analiz uygulanmıştır. Bulgulara göre, otellerde israfın en çok ortaya çıktığı alanlar; yeme içme alanları, odalar ve genel kullanım alanlarıdır. Ortaya çıkan israf türleri; gıda israfı, enerji israfı, tekstil kullanımıyla ilgili israflar, sarf malzemesi israfı, su israfı, mala/malzemeye zarar vermek, aşırmak, hijyen ve temizlikle ilgili israflar, zaman ve emek israfı şeklindedir. İsraf davranışlarının en çok gözlemlendiği misafir gruplarının; Arap ülkelerinden gelen misafirler, Türk, Rus, İranlı, İsrailli misafirler, çocuk, genç ve kısa konaklamalı misafirler olduğu; israfın en az karşılaşıldığı misafir gruplarının ise Almanlar başta olmak üzere, Avrupa ülkelerinden gelen misafirler, yaşlı misafirler ve uzun konaklamalı misafirler olduğu ortaya çıkmıştır. İsraf davranışının nedenlerinin;“tatil kültürü”,“uygulamaya ilişkin nedenler”,“ulusal kültür ve yaşam koşulları”,“kişisel nedenler”,“tatil psikolojisi”ile ilgili olduğu ortaya çıkmıştır. Otel misafirlerinin israftan kaçınmasının en önemli nedenlerinin; sosyal sorumluluk bilinci, kültür ve yaşam koşulları olduğu bulgulanmıştır. Hem otel çalışanları hem de otel misafirleri tarafından israfı önlemeye yönelik çok sayıda çözüm önerisi getirilmiştir. Aynı zamanda, her iki grupta da otellerde israfı önlemeye yönelik bazı kısıtlayıcı uygulamaların otel misafirlerinin memnuniyet düzeyini, tekrar ziyaret niyetini olumsuz etkileyebileceği, otelin tercih edilirliğini düşürebileceği ve benzeri kaygılar tespit edilmiştir. Çalışmanın, otel işletmelerinde israfın yönetilmesinin yanısıra ulusal ve küresel sürdürülebilirlik çabalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.“Planlı Davranış Teorisi”ve“Mülkiyete ve Bedele Dayalı İsraf Matrisi”ekseninde tartışılan bulguların turizm alanyazını açısından da önemli açılımlar sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate extravant (squandering) behaviors performed by tourists in hotels, reasons of the extravagant behaviors, the preventive practices in hotels, the solution proposals of hotel employees and hotel guests. Thus, it is targeted to contribute to the solution of the extravagancy problem in hotels which causes multi-dimensional damages in terms of organisational, social, environmental and economic aspects. Population of this study was defined as hotel employees and local tourists staying in all-inclusive five star hotels in Antalya. Face to face interviews were conducted between 1-13 April 2018 with hotel employees determined by purposive sampling technique and hotel guests determined by convenience sampling technique. Content and descriptive analysis were applied to the data. According to the findings, the most common areas of extravagancy in hotels are; eating and drinking areas, rooms and common use areas. The emergent waste categories are food waste, energy waste, waste related to textile use, consumables waste, water waste, damage to the assets/materials, stealing, waste related to hygiene and cleaning, waste of time and labour. The guest profiles, where extravagant behaviors are observed the most are those coming from Arab countries, Turkish, Russian, Iranian, Israeli, children, youngs and those with short stays; guest profiles with minimum extravagancy are guests from European countries, especially Germans, the elders and those with long stays. The reasons of extravagant behavior are related to“holiday culture”,“hotel practices”,“national culture and living conditions”,“personal reasons”and“holiday psychology”. The most important reasons why hotel guests avoid extravagancy are social responsibility awareness, culture and living conditions. Numerous solutions are proposed by both hotel employees and hotel guests to avoid extravagancy. However, both groups were found to have concerns about some restrictive practices to prevent extravagancy in hotels may negatively affect guest satisfaction, re-visit intention and decrease the preferability of the hotel and so on. This study is expected to contribute to national and global sustainability efforts in addition to guiding preventive strategies in hotel businesses. It is considered that the findings discussed in terms of“Planned Behavior Theory”and“Ownership and Cost Based Extravagancy (Squander) Matrix”will provide important expansions in terms of tourism literature.