Toxocara canis'in sıklığının ELISA yöntemiyle araştırılması
Evaluation of toxocara canis occurence by the ELISA method
  1. Tez No: 88336
  2. Yazar: GÖKHAN MURAT SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Toksokariyaz, köpeklerin yaygın paraziti olup Toxocara canis larvalarının insana geçişiyle hastalık oluşturabilen zoonotik bir hastalıktır. İç organlar larva migransı ve oküler larva migrans olmak üzere iki major sendrom meydana getirir. İç organlar larva migransı görülen ufak çocuklarda, toprak yeme alışkanlığı gözlenir. Sistemik semptomlardan en önemlisi hepatomegali ve en sık karşılaşılan laboratuar bulgusu eozinofılidir. Oküler larva migrans daha ileri yaştaki çocuklarda ve erişkinlerde sıklıkla semptomsuz yada eozinofîlisiz görülür. Körlük yada görme azalması meydan getirerek gözü etkiliyebilir. Tanı için larval çıkartı ve salgı antijenlerinin kullanılarak hazırlandığı ELISA yöntemi diğer tekniklere tercih edilmektedir. Bu çalışmada ELISA yöntemiyle Toxocara canis-IgG aranılan köpekle yakın teması olan 80 kişinin 8 'inde (%10), 100 kişilik veteriner grubunun 6'sında (% 6) ve 20 hipereozinofilisi olan hastanın l'inde (%5) pozitif sonuçlar bulunmuştur. Köpeklerle yakın teması olmadığı bilinen 40 kişinin hiçbirisinde pozitif sonuç bulunmamıştır. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of Toxocara canis occurence by the ELISA method. Toxocariasis is a parasitic zoonosis caused by infestation of humans with larvae of Toxocara canis, the common roundworm in dogs. Two major syndromes have been identified visceral larvae migrans and ocular larvae migrans. Visceral larvae migrans presents in a young child with pica The systemic symptoms are often nonspesific, hepatomegaly may occur and eosinophilia is a useful laboratory findings. Ocular toxocariasis presents in older children or adults usually without sysyemic symptoms or eosinophilia. Blindnes or decreased vision in the affected eye may result. Evaluation of these techniques has led to the choice of ELISA with the larval excretory-secretory antigen for the diagnosis Toxocara canis IgG was investigated various groups by ELISA metod. In eight (10 %) of the persons close contact with dogs, and in six (6 %) of a hundred veterinarian group, and in one (5 % ) of the 20 patients with hypereosinophilia, results were presence of Toxocara canis -IgG In none of the 40 persons who have no contact with dogs, the results were not found to be possitive. 33