Normal ve Fascioliasis'li sığırlarda serum AST, ALT, GGT, ALP aktiviteleri ile total protein, albümin, total bilirubin düzeyleri üzerine araştırmalar
Serum AST, ALT, GGT, ALP enzyme activities and total protein, albumin and total bilirubin level investigations in normal and fascioliasis diseases cattles
  1. Tez No: 88335
  2. Yazar: KADİR LEVENT BULUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MENGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
-50- 7. ÖZET Normal ve Fascioliasisli sığırlarda serum AST, ALT, GGT, ALP aktiviteleri ile total protein, albumin, total bilirubin düzeyleri üzerine araştır malar. Bu çalışmada, İSMER İstanbul Mezbaha ve Rendering tesislerine getirilen sağlıklı ve fascioliasisli sığırların kan serumlarındaki AST, ALT, GGT, ALP, enzim aktiviteleri ile total protein, albumin, total bilirubin düzeyleri incelendi. Materyal olarak 50 adet sağlıklı, 50 adet fascioliasisli olmak üzere toplam 100 adet erkek sığır serumunda çalışıldı. Sığırlar 3-4 yaşında, yerli kara ırkındandı. Kontrol gruplarına göre hastalıklı gruplarda tüm parametreler istatiktiki an lamda önemli bulundu. Hastalıklı grupta kontrol grubuna göre AST, ALT, GGT, ALP, enzim aktivitelerinde ve total bilirubinde artış, total protein ve albümin düzeyinde düşme saptandı. Sonuç olarak; sağlıklı ve fascioliasisli sığırların serum AST, ALT, GGT, ALP enzim akitviteleri ile total protein, albümin, total bilirubin konsantrasyonları klinik bulgularla birlikte değerlendirildiğinde klinisyenler için yararlı olabileceği düşünce sindeyiz. BOKÜM&OT&SYON MMMMM
Özet (Çeviri)
-51- 8. SUMMARY Serum AST, ALT, GGT, ALP Enzyme Activities and Total Protein, Albumin and total Bilirubin Level Investigations, in Normal and Fascioliasis Diseased Catties. In this study, in clinically, normal and fascioliasis diseased catties, which is come to İSMER, Istanbul Slaughterhause and Rendering, instittution, serum AST, ALT, GGT, ALP enzyme activities and total protein, albumin arid total bilirubin levels were investigated. 50 healthy and 50 fascioliasis diseased, totally 100 male cattle serum searched. 3 to 4 years age and Yerli Kara species. According to the healthy group in diseased groups, all parameters were statistically important. In the serum of catties which have fascioliasis it was observed that; AST, ALT, GGT, ALP, total bilirubin was significantly increased, total protein and albumin leves was decreased. In Conclusion; in catties determinations of the serum AST, ALT, GGT, ALP enzyme activities, total protein, albumin and total bilirubin concentrations may be assistance to the practitioners.