Futbolcularda kreatin kullanımının bazı performans parametrelerine etkisi
Effect of creatine use on some performance parameters in football players
- Tez No: 883364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmanın amacı, futbolcularda kreatin kullanımının bazı performans parametrelerine etkisini araştırmaktır. Katılımcılara 14 gün ara ile iki kez performans testleri uygulanmıştır. Araştırmada katılımcıların performans testlerini değerlendirmek için algılanan zorluk dereceleri Borg skalası ile, gecikmiş kas ağrıları ise görsel analog skalası ile belirlenmiştir. Ayrıca, katılımcılara gastrointestinal semptom derecelendirme ölçeği uygulanmıştır. Katılımcılar (n=16), vücut kompozisyonu ölçümleri sonrası deney ve plasebo olmak üzere rastgele iki gruba ayrılmış ve 14 gün boyunca deney grubuna literatüre uygun olarak günlük kullanım şekli ve dozajında besin desteği, plasebo grubuna ise eşit miktarda buğday kepeği verilmiştir. Besin desteği süreci tamamlandıktan sonra, sporcuların performans seviyeleri tekrar tespit edilip ön test ve son test sonuçları karşılaştırılmıştır. Araştırma Sinop ilinde bulunan Sinop 1957 spor kulübünde aktif futbol yaşantısına devam eden yaş ortalamaları 22,18 ± 3,93, boy ortalamaları 168,68 ± 41,49, vücut ağırlıkları ortalamaları 75,25 ± 7,15 olan 16 gönüllü erkek katılmıştır. Performans testleri, sirkadiyen ritim dikkate alınarak her test gününde aynı saatlerde ve aynı sıralama ile yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 istatistik paket programı, sütun grafiklerinin çiziminde ise Microsoft Excel kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda kreatin grubuna ait ön test-son test karşılaştırması sonucunda sadece top hızı ve çeviklik testinde anlamlı farklılık bulunurken (p0,05). Plasebo grubuna ait ön test-son test karşılaştırılması sonucunda sadece top hızı testinde anlamlı farklılık bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of creatine use on some performance parameters in football players. In order to evaluate the performance tests of the participants in the study, the perceived degrees of difficulty were determined with the Borg scale and delayed November muscle pain were determined with the visual analog scale. In addition, a gastrointestinal symptom rating scale was applied to the participants. After body composition measurements of all participants (n=16), football players were randomly formed from eight people in a homogeneous way as experimental and placebo groups, and nutritional support was provided to the experimental group in the form and dosage of daily use in accordance with the literature, while the placebo group was given an equal amount of wheat bran. After the nutritional support process was completed, the performance levels of the athletes were determined again and the pre-test and post-test results were compared. Research 16 male volunteers with an average age of 22.18 ± 3.93, average height of 168.68 ± 41.49, average body weight of 75.25 ± 7.15 who continue their active football life participated in Sinop 1957 sports club located in Sinop province. Performance tests were performed at the same time and with the same sequence on each test day, taking into account the circadian rhythm. SPSS 22.0 statistical package program was used in the analysis of the data, Microsoft Excel was used to draw the column charts. As a result of the results obtained, as a result of the pre-test-post-test comparison of the creatine group, there was a significant difference only in the ball speed and Illinois agility test, while there was no significant difference in other performance parameters. As a result of the pre-test-post-test comparison of the placebo group, there was a significant difference only in the ball speed test, while there was no significant difference in other performance parameters. It was found that there were significant differences in vertical jump, 30 m Deceleration test, shuttle test, Illinois agility values after creatine between the groups, while statistically significant in other performance parameters only in ball speed. As a result, significant findings were found in the vertical jump, 30 m speed test, 30 second shuttle test, Illinois agility test and smash speed of creatine supplementation. These findings show that creatine supplementation is effective in improving the physical performance of football players. Based on the research results, creatine supplementation is recommended to be used during training periods in order to improve the performance of football players. KEYWORDS: Creatine; Nutritional supplement; Performance; Training; Football