Muğla ilinde yetişen bazı sebze ve meyve numunelerinde ICP-OES metodu ile kurşun, kadminyum ve cıva tayini
Determination of lead, cadmium and mercury in some vegetable and fruit samples growing in Muğla province by ICP-OES method
- Tez No: 883376
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ağır metaller, toksikolojik özelliklere sahip oldukları ve bulundukları ortamlardaki kalıcılıkları sebebiyle antropojenik kökenli en tehlikeli çevresel kirleticilerden biridir. Ağır metal kontaminasyonu açısından kömür yakan santraller oldukça risk oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Muğla-Yatağan Termik Santrali emisyonlarının santral çevresinde yetiştirilen bazı sebze ve meyvelerin ağır metal kapsamları üzerine etkileri araştırılmıştır. Sıklıkla tüketilen yirmi iki çeşit besin 2 farklı bölgeden yaz ve kış olarak 2 ayrı mevsimde toplanarak bu bitkilerdeki cıva (Hg), kadminyum (Cd) ve kurşun (Pb) konsantrasyonları indüktif eşleşmiş plazma optik emisyon spektrometrisi tekniği ile belirlenmiştir. Çalışılan gıda numunelerindeki Hg, Cd ve Pb konsantrasyonlarının Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen sınır değerlerin altında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Heavy metals are among the most dangerous environmental pollutants of anthropogenic origin due to their toxicological properties and persistence in the environment. Coal-fired power plants pose a significant risk in terms of heavy metal contamination. This study investigates the effects of emissions from the Muğla- Yatağan Thermal Power Plant on the heavy metal contents of certain vegetables and fruits grown in the vicinity of the plant. Twenty-two commonly consumed food items were collected from two different regions during two separate seasons, summer and winter, and the concentrations of mercury (Hg), cadmium (Cd), and lead (Pb) in these plants were determined using the inductively coupled plasma optical emission spectrometry technique. It was found that the concentrations of Hg, Cd, and Pb in the studied food samples were below the threshold values set by the World Health Organization (WHO).