Finite element modeling of masonry structures: A simplified modeling process with frame and shell elements on Şehzade Mehmet Mosque
Yığma yapıların sonlu elemanlar yöntemi ile modellenmesi: Çubuk ve kabuk elemanlar ile basitleştirilmiş bir modelleme sürecinin Şehzade Mehmet Cami'sine uygulanması
- Tez No: 883390
- Danışmanlar: PROF. ALİ İHSAN ÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, gerçek durumlarına çok yakın bir davranışı temsil eden yapısal elemanlarla bir sonlu eleman modeli oluşturmak için çerçeve ve kabuk elemanları kullanarak tarihi yığma yapılar için uyarlanmış bir sonlu eleman modelleme (FEM) metodolojisi önermektedir. Yöntem, modelleme sürecini basitleştiren ve sayısal modelin çıktılarının netliğini artıran makro-mekanik bir bakış açısı kullanmaktadır. Geleneksel sonlu eleman modelleri genellikle ağ oluşturmak için büyük oranda yazılımlara bel bağlar ve bu durum genellikle çıktılarının yorumlanması zor katı elemanlardan oluşan karmaşık bir ağ ile sonuçlanır. Bu sonuç, restorasyonda karar verme sürecini potansiyel olarak engelleyerek tarihi binanın korunmasını doğrudan etkilemektedir. Önerilen yöntem, yeterli doğrulukla çok daha az karmaşıklığa sahip elle oluşturulmuş sonlu eleman modellerinin oluşturulmasına olanak sağlamaktadır. Bu, model yorumlama sürecini kolaylaştırır ve koruma sürecine katkıda bulunan disiplinler arasındaki işbirliğini geliştirir. Önerilen yöntemin pratikteki etkinliğini göstermek için Şehzade Mehmet Camii üzerinde bir vaka çalışması gerçekleştirilmiş ve süreçteki her disiplinin erişebileceği net ve yorumlanabilir sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a finite element modeling (FEM) methodology tailored for historical masonry structures by utilizing frame and shell elements to construct a finite element model with structural elements that are representing a very close behavior to their real state. Method uses a macro-mechanical perspective that simplifies the modeling process and enhances the clarity of the numerical model's outputs. Traditional finite element models often rely on software to create a full mesh of the structure out of solid elements, which often results in a complex mesh that can be challenging to interpret. This result potentially hinders the decision-making in restoration thus directly affecting the historical building's preservation. The proposed method allows to create hand constructed finite element models that have far less complexity with adequate accuracy. This streamlines the model-interpreting process and enhances the collaboration among the disciplines that contribute to the preservation process. A case study has been carried out on Şehzade Mehmet Mosque to demonstrate the proposed method's practical effectiveness, yielding clear and interpretable results that were accessible to every discipline in the process.