Profesyonel futbolcularda alt ekstremitelrin yapısal ve fonksiyonel anatomik ölçümleri ile aynı bölgedeki sportif sakatlıklar arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Correlation between structural and functional anatomic mesuarements of lover limbs and spotrif injuries in professional soccer players
- Tez No: 88340
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı profesyonel futbolcularda yapısal ve fonksiyonel anatomik ölçümlerle sportif yaralanmalar arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu nedenle 1. Profesyonel ligde oynayan 29 oyuncu incelendi. Her deneğin sezon başında bilateral uyluk çevresi, baldır çevresi, dizin Q-açısı, ayak bileği dorsifleksiyon, plantar fleksiyon, inversiyon ve eversiyonu ile gerçek ve görünen bacİk uzunlukları ölçüldü. Ayrıca dizin fleksiyon ekstansiyon kuvvetleri 60, 180 ve 3007sn hızda ölçüldü. Bu sporcuların sezon boyunca maç oynamalarına engel olan her alt ekstremite sportif sakatlığı kaydedildi. Sakatlanan futbolculardaki 607sn hızdaki sağ-sol diz fleksiyon ekstansiyon kuvvet farkları, diz Q-açısı değerleri, sağ- sol ayak bileği plantar fleksiyon ve dorsifleksiyon farkları, sağ-sol Q-açısı farkları ve sağ-sol baldır çevresi farkı, sakatlanmayan futbolculannkinden en az 1 standart deviasyon daha fazla bulundu. Lojistik regresyon denklemindeki en önemli 3 değişkenin kullanımı ile oyuncuların %85.71'inde sakatlanma durumu belirtilebilirken, yine bu 3 değişkenle sakatlanma riski taşımayanlar %95.45 oranında gösterilebildi. Bu çalışma profesyonel futbolcularda yapısal ve fonksiyonel anatomik ölçümlerle alt ekstremite sakatlıkları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. 92
Özet (Çeviri)
^'££&lrM£~£tsğ&^;'$iMd&']t& SUMMARY The purpose of this study was to investigate the relationship between (1) structural and functional anatomic measures and (2) sportive injuries in professional soccer players. 29 subjects, who have played in first professional division in Turkey, were examined. Each subject was measured prior to the season for bilateral quadriceps girth, calf girth, Q-angle of the knee, dorsiflexion, plantar flexion, inversion and eversion of the ankle, and true and apparAt leg length. Flexion and extension forces of the knee in each subject were measured at the 60, 1.80 and 3007sec. All lower extremity injuries causing a game to be missed were recorded during the season. Average values for right-left differences of flexion ekstension forces of the knee, bilateral Q-angle of the knee, right-left differences plantar flexion and dorsiflexion of the ankle, right-left differences of Q-angle of the knee, and right- left differences of calf girth measures for the injured players were all larger than the average for the non-injured players by at least one standard deviation. A logistic regression equation using 3 of the variables correctly predicted the injury status of 85.71% of the injured players. This study demonstrates a strong relationship between (1) structural and functional anatomic measures and (2) lower extremity injury in professional soccer players. 93