Mononükleer lökositlerin trombosit fonksiyonları ve hemostaz üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of mononuclear leukocytes on platelet functions and hemostasis
  1. Tez No: 883417
  2. Yazar: ÖZNUR GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN SAĞDİLEK, DOÇ. DR. DİĞDEM YÖYEN ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Hematoloji, Physiology, Hematology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hemostaz, dokuda meydana gelen hasarı onarma sürecinde meydana gelen ilk tepki olmakla beraber öncelikle trombositlerin, ardından diğer hücre gruplarının etkileşimiyle ve çeşitli moleküllerin aracılığıyla ilerleyen kompleks bir olaydır. Bu süreçte trombositler, birçok görev üstlenir. Trombositlerin, dolaşımdan zedelenen doku alanına adezyonu, granül içeriklerinin salınımı, agregasyonu, fibrin ağının ve hemostatik tıkacın oluşumu, yara iyileşmesi ve immün hücrelerin zedelenen dokuya göçünü sağlamak gibi önemli görevleri vardır. Trombositler hemostaz sürecinde mononükleer hücreler ile heterotipik etkileşimler kurmaktadır. Çalışmamızda mononükleer hücrelerin hemostaz sürecine etkisini değerlendirmek amacıyla, tüm hemostaz sisteminin gözlemlendiği tromboelastogram ve trombosit agregasyonunun hücre düzeyinde izlendiği optik agregometre cihazları kullanılmıştır. Mononükleer hücrelerin kandan ayrıştırıldıktan hemen sonra (0. saat) ve LPS ile uyarılmadan ve uyarılarak bekletildiği 22 saat sonrası değerlendirmeler yapılmıştır. Trombositten zengin plazma (TZP) üzerine eklenen mononükleer hücre gruplarının ADP ve kolajen ile uyarılan trombosit agregasyonuna etkisi ve kalsiyum eklenerek normal koagülan durumun yeniden sağlandığı tromboelastogram parametrelerine etkisi araştırılmıştır. Tromboelastogram deneyleri, LPS ile uyarılarak ve uyarılmadan, 22 saat inkübe edilen mononükleer hücre gruplarının hiperkoagülan etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Trombosit agregasyonunun hücre düzeyinde değerlendirildiği optik agregometrede, LPS ile uyarılarak ve uyarılmadan, 22 saat inkübe edilen mononükleer hücre gruplarının agregasyonu inhibe ettiği gözlemlenmiştir. Agregometrede trombositlerin inhibe olması, tromboelastogramda ise hemostazın aktive olması birbirine tezat sonuçlar olarak görünmektedir. Bu etkinin agregasyon çalışmalarındaki antikoagülan ortamdan kaynaklanabileceği, tromboelastogramda ise ortama kalsiyum eklenmesinin normal fizyolojik koşulları daha iyi yansıttığı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Although hemostasis is the first response in the process of repairing damage to the tissue, it is a complex event that progresses primarily through the interaction of platelets, then other cell groups, and through various molecules. In this process, platelets undertake many tasks. Platelets have important functions such as adhesion from the circulation to the injured tissue area, release of granule contents, aggregation, formation of the fibrin network and hemostatic plug, wound healing and migration of immune cells to the injured tissue. Platelets establish heterotypic interactions with mononuclear cells during the hemostasis process. In our study, in order to evaluate the effect of mononuclear cells on the hemostasis process, thromboelastogram, in which the entire hemostasis system is observed, and optical aggregometer devices, in which platelet aggregation is monitored at the cell level, were used. Mononuclear cells were evaluated immediately after they were separated from the blood (hour 0) and 22 hours after they were kept unstimulated and stimulated with LPS. The effect of mononuclear cell groups added to platelet-rich plasma (PRP) on ADP and collagen-stimulated platelet aggregation and the effect of calcium addition on thromboelastogram parameters, where the normal coagulant state is restored, was investigated. Thromboelastogram experiments revealed that mononuclear cell groups incubated for 22 hours, unstimulated and stimulated with LPS, showed a hypercoagulant effect. In the optical aggregometer, where platelet aggregation was evaluated at the cell level, it was observed that mononuclear cell groups incubated for 22 hours, with or without stimulation with LPS, inhibited aggregation. The inhibition of platelets in the aggregometer and the activation of hemostasis in the thromboelastogram appear to be contradictory results. It can be thought that this effect may be due to the anticoagulant environment in aggregation studies, and the addition of calcium to the medium in the thromboelastogram better reflects normal physiological conditions.