Akut ve kronik stres altındaki sıçanlarda çevre zenginleştirmenin kortikosteroid hormonlara bağlı fizyolojik etkilerinin incelenmesi
Investigation of physiological effects of environmental enrichment on corticosteroid hormones in rats under acute and chronic stress
  1. Tez No: 883416
  2. Yazar: HAYDER SAAD RAJI AL AFLOOGEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Laboratuvar Hayvanları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deney Hayvanları Biyoloji ve Biyomedikal Uygulama Teknikleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; depresyon, alzheimer ve vasküler demans gibi nörolojik hastalıkların araştırılmasında sıklıkla kullanılan zorunlu yüzme testinin (ZYT) hayvan refahı açısından bilinen dezavantajlarını en aza indirmek, farklı stres modellerine karşı zenginleştirilmiş çevre (ZÇ) uygulamasının etkilerini değerlendirmektir. Bu amaçla 36 adet Wistar albino erkek sıçan ile her biri ZÇ ve standart çevre (SÇ) olmak üzere 2'şer alt grup içeren kontrol (n=12), uzun süreli tek stres (SPS) (n=12) ve uzun süreli çift stres (DPS) (n=12) grupları oluşturulmuştur.Bu gruplara ZYT ve hareket kısıtlama işlemleri uygulanmıştır.Hayvanlardan deney öncesi ve deney sonunda alınan kan örneklerinde kortikotropin salgılatıcı hormon (CRH), Adenokortikotropik hormon (ACTH) ve kortikosteron (CORT) adlı glukokortikoidlerin (GK) plazma düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Stresli gruplar ile kontrol grubu arasındaki davranışsal ifadeler ve plazma CRH, ACTH ve CORT düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aimed to minimize the known disadvantages of the Porsolt forced swim test (FST), which is frequently used in the investigation of neurological diseases such as depression, Alzheimer's and vascular dementia, in terms of animal welfare and to evaluate the effects of enriched environment (EE) application against different stress models. For this purpose, we used 36 Wistar albino male rats divided into 3 groups control (n=12), prolonged single stress (SPS) (n=12) and prolonged double stress (DPS) (n=12). Each group have sub-groups divided as Environment Enrichment (EE) group and Standard Environment (SE) group. Plasma levels of corticotropin-releasing hormone (CRH), adenocorticotropic hormone (ACTH) and glucocorticoids called corticosterone (CORT) were measured by ELISA method in blood samples taken from the animals before and at the end of the experiment. There were significant differences in behavioural expressions and plasma CRH, ACTH and CORT levels between the stressed and control groups.