Granülositlerin hemostaza etkilerinin optik agregometre ve tromboelastogram ile incelenmesi
Investigation of the effects of granulocytes on hemostasis by optical aggregometer and thromboelastogram
  1. Tez No: 883418
  2. Yazar: FATMA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN SAĞDİLEK, DOÇ. DR. DİĞDEM YÖYEN ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Doğal bağışıklık sistemi hücrelerinden olan granülositler, sitoplazmalarındaki granül tiplerine ve çekirdek yapılarına göre diğer lökositlerden ayrılırlar. Sitoplazmalarındaki granüllerin boya alma özelliğine göre nötrofil, eozinofil ve bazofil olarak 3 gruba ayrılırlar. Hemostaz; damar duvarında bir hasar meydana geldiğinde kan akışını engellemeden kanın damar dışına çıkmasını engelleyerek damar bütünlüğünü sağlayan fizyolojik bir süreçtir. İmmünotromboz terimi ile pıhtılaşma aktivasyonunun doğuştan gelen bağışıklık sisteminin fonksiyonuna yardımcı olduğu, bağışıklık sistemi bileşenlerinin de tromboza katkıda bulunduğu belirtilmektedir. Bu çalışmada lökosit alt gruplarından granülositlerin hemostaz üzerine etkileri optik agregometre ve tromboelastogram ile çalışılmıştır. Tam kandan elde edilen granülositler ayrıştırıldıktan hemen sonra (0. saat [G-0]) ve 4 saat boyunca uyarılmadan (G-4) ve lipopolisakkarit ile uyarılarak [G(+)-4] inkübe edildikten sonra deneyler gerçekleştirildi. Agregometrede trombositten zengin plazma üzerine granülosit eklendi. ADP, kolajen ve epinefrin ile agregasyon uyarılarak trombosit agregasyonu gözlemlendi. Maksimum agregasyon değerleri kontrol grubuna göre değerlendirildi. Tromboelastogram deneylerinde ise trombositten zengin plazmaya granülosit eklenerek, Ca+2 varlığında hemostaz süreci gözlemlendi. Değerler kontrol grubuna göre değerlendirildi. 0. saat agregometre deneylerinde granülositler, kontrol grubuna göre ADP ve kolajen ile uyarılan agregasyonlarda maksimum agregasyon değerlerini anlamlı olarak azalttı. Ne granülositlerin 4 saat inkübasyonu ne de LPS ile uyarılmaları, ADP, kollajen ve epinefrin ile uyarılan agregasyonlar üzerinde fark göstermedi. Tromboelastogram deneylerinde 0. saat ve uyarılmayan granülositler hemostaz parametrelerine etki etmezken uyarılan granülositler hemostazı aktive etmiş ve hiperkoagülan bir durum oluşturdu. Granülositlerin trombosit agregasyonunu inhibe ederken, uyarıldıklarında hemostazı arttırmaları yöntemler arası farklılıkları ön plana çıkarmanın yanısıra granülositlerin aktivasyon durumlarının da önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Granulocytes, which are innate immune system cells, are distinguished from other leukocytes according to the granule types in their cytoplasm and their nuclear structure. They are divided into three groups: neutrophils, eosinophils and basophils, according to the dye-taking properties of the granules in their cytoplasm. Hemostasis; It is a physiological process that ensures vascular integrity by preventing blood from flowing out of the vessel without obstructing blood flow when damage occurs to the vessel wall. The term immunothrombosis indicates that coagulation activation helps the function of the innate immune system and that immune system components also contribute to thrombosis. In this study, the effects of granulocytes, one of the leukocyte subgroups, on hemostasis were studied using optical aggregometer and thromboelastogram. Experiments were performed immediately after the granulocytes obtained from whole blood were separated (0th hour [G-0]) and incubated for 4 hours without stimulation (G-4) and with stimulation with lipopolysaccharide [G(+)-4]. Granulocytes were added onto platelet-rich plasma in the aggregometer. Platelet aggregation was observed by stimulating aggregation with ADP, collagen and epinephrine. Maximum aggregation values were evaluated compared to the control group. In thromboelastogram experiments, granulocytes were added to platelet-rich plasma and the hemostasis process was observed in the presence of Ca+2. Values were evaluated according to the control group. In 0th hour aggregometer experiments, granulocytes significantly decreased the maximum aggregation values in ADP and collagen-stimulated aggregations compared to the control group. Neither incubation of granulocytes for 4 h nor stimulation with LPS showed any difference on ADP, collagen, and epinephrine-stimulated aggregations. In thromboelastogram experiments, while hour 0 and unstimulated granulocytes did not affect hemostasis parameters, stimulated granulocytes activated hemostasis and created a hypercoagulant state. While granulocytes inhibit platelet aggregation, they increase hemostasis when stimulated, not only highlighting the differences between methods, but also showing that the activation status of granulocytes is important.