Meme kanseri hücre hatlarında propolis bileşenlerinin mikrodizi yöntemi ile miRNA ekspresyonu düzeylerindeki etkilerinin biyoinformatik araçlarla araştırılması
Investigation of the effects of propolis components on microarray method and miRNA expression levels in breast cancer cell lines with bioinformatics tools
  1. Tez No: 883420
  2. Yazar: FATİH YANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YILMAZ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Meme kanseri tüm dünyada kadınlar arasında en sık teşhis edilen kanser türü olup kanser sebepli ölümlerin önce gelen sebeplerinden biridir. Kanser tedavisinde kullanılan geleneksel yöntemlere ek olarak, yapılan araştırmalarda propolis içeriğinde yüksek miktarda bulunabilen flavonoidlerin de apoptoz sürecine olumlu etki gösterdiği bulunmuştur. Araştırma grubumuzun önceki çalışmasında hazırlanan flavonoid karışımının MCF7 meme kanseri hücre tipi üzerinde apoptoza yönlendirici etkileri gözlenmiş, fakat kontrol grubu olan MCF10A hücre tipi üzerinde apoptotik bir etki göstermemiştir. Bu verilerden yola çıkılarak antikanser etkisi gösteren flavonoidlerin moleküler mekanizmasının incelenmesi amacıyla daha önceden gerçekleştirilen mRNA mikrodizi çalışmasına ek olarak miRNA mikrodizi analizi gerçekleştirilmiş ve sonuçlar biyoinformatik araçlar kullanılarak incelenmiştir. miRNA mikrodizi ekspresyon analizi Rstudio ve limma paketi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar MEINTURNET, miRTarBase, DAVID, KEGG gibi çevrimiçi araçlar ve veritabanları kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonucunda daha önce yapılan çalışmamızla uyumlu olacak şekilde apoptoz ile ilgili birçok yolakta rol alan genin miRNA'ların hedef geni olduğu bulunmuştur. Biyoinformatik analizler MCF7 hücre hattında gözlenen flavonoid aracılı apoptotik etkinin pozitif ekspresyon gösteren hsa-miR-630 aracılığıyla olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most commonly diagnosed cancer among women worldwide and a leading cause of cancer-related deaths. In addition to traditional cancer treatments, research has shown that flavonoids found abundantly in propolis can positively impact the apoptosis process. Our research group previously observed pro-apoptotic effects of a flavonoid mixture prepared in our earlier study on MCF7 breast cancer cells, while no apoptotic effect was seen on the control group, MCF10A cells. Building on these findings, in addition to mRNA microarray analysis conducted previously to investigate the molecular mechanisms of anticancer flavonoids, miRNA microarray analysis was performed. The results were analyzed using bioinformatics tools including Rstudio, limma package, and online resources such as MEINTURNET, miRTarBase, DAVID, and KEGG databases. As a result of the analysis, it was found that many genes involved in apoptotic pathways are target genes of miRNAs, consistent with our previous work. Bioinformatic analyses suggest that the flavonoid-mediated apoptotic effect observed in the MCF7 cell line could be mediated through the positive expression of hsa-miR-630