Obsesif kompulsif bozukluğu olan hastalara verilen üstbiliş eğitiminin obsesif-kompulsif inançlara ve semptomlara etkisi
The effect on obsessive-compulsive beliefs and symptoms of metacognitive training given to patients with obsessive compulsive disorder
  1. Tez No: 883421
  2. Yazar: ZEYNEP KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB) olan hastalara verilen üstbiliş eğitiminin obsesif-kompulsif inançlara ve semptomlara etkisini belirlemek amacıyla yapılan tek kör randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi, 45 deney ve 45 kontrol grubu olmak üzere çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 90 OKB tanılı hastadan oluşmuştur. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Padua Envanteri-Washington Eyalet Üniversitesi Revizyonu (PE-WEÜR)”,“Obsesif İnanışlar Ölçeği-44 (OİÖ-44)”,“Ritüeller Hakkındaki İnanışlar Ölçeği (RHİÖ)”ile toplanmıştır. Tüm hastalar ön test (başlangıç), son test (8 hafta sonra) ve izlem testi (son testten 3 ay sonra) olmak üzere üç zaman noktasında değerlendirilmiştir. Çalışma sürecinde kontrol grubundaki hastalara rutin tedavi dışında herhangi bir girişim yapılmamışken, deney grubundaki hastalara rutin tedaviye ek olarak Obsesif-Kompulsif Bozukluk için Üstbiliş Eğitimi (MKE-OKB) verilmiştir. MKE-OKB haftada 1 kez, toplam 8 oturum olarak grup eğitimi şeklinde uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; deney ve kontrol grubundaki hastaların sosyo-demografik özellikler ve ön test PE-WEÜR puan ortalamalarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research is a single-blind randomized controlled experimental study conducted to determine the effect on obsessive-compulsive beliefs and symptoms of metacognition training given to patients with obsessive-compulsive disorder (OCD). The sample of the study consisted of 90 patients diagnosed with OCD who met the inclusion criteria, including 45 experimental and 45 control groups. Research data were collected by“Personal Information Form (PIF)”,“The Padua Inventory-Washington State University Revision (PI-WSUR)”,“Obsessive Beliefs Questionnaire-44 (OBQ-44)”,“The Beliefs About Rituals Inventory (BARI)”. All patients were evaluated at three time points: pre-test (baseline), post-test (8 weeks), and follow-up test (3 months after the post-test). While the patients in the control group did not receive any intervention other than routine treatment during the study period, the patients in the experimental group were given Metacognitive Training for Obsessive-Compulsive Disorder (MCT-OCD) in addition to routine treatment. MCT-OCD was administered as group training once a week, for a total of 8 sessions. As a result of the analysis; there was no significant difference in the socio-demographic characteristics and pre-test PI-WSUR score averages of the patients in the experimental and control groups (p>0.05).