Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda polisomnografinin pozisyonel sonuçlarının uyku endoskopisindeki obstrüksiyon paternleri ile karşılaştırılması
Comparison of positional results of polysomnography with obstruction patterns in sleep endoscopy in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 883435
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BABADEMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç : Çalışmanın amacı pozisyonel olan ve pozisyonel olmayan obstürüktif uyku apnesi sendromu (OUAS) hastaları arasındaki klinik,anatomik özellikler ve kollaps paternlerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem : Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinde Mayıs 2019 – Mayıs 2024 tarihleri arasında ilaçla indüklenen uyku endoskopisi (DISE) yapılan 60 OUAS tanısı almış hasta üzerinde kesitsel bir çalışma gerçekleştirildi . Klinik özellikler, polisomnografi verileri ve DISE bulguları dahil olmak üzere, pozisyonel ve pozisyonel olmayan OUAS ile ilişkili faktörler analiz edildi . Bulgular : Pozisyonel olmayan OUAS'ta pozisyonel OUAS'a göre daha düşük ortalama O2 satürasyonu (p=0,037) ve daha yüksek oksijen desatürasyon indeksi (ODI) olduğu görüldü. Pozisyonel OUAS'lı hastaların %48,7'sinde velum seviyesinde anteroposterior tam kapanma , pozisyonel olmayan OUAS'lı hastalarda ise %42,9 konstantrik tam kapanma olduğu görüldü ve fark anlamlı bulundu (p=0,029) . Ayrıca hastaların BMI'leri arttıkça velum seviyesinde anteroposterior kapanmanın azaldığı (p=0,007) konsantrik kapanmanın ise arttığı (p=0,037) görüldü. Sonuç : Pozisyonel OUAS ve pozisyonel olmayan OUAS oluşum mekanizmaları birbirinden farklıdır. Tedavi seçiminde iki grup arasındaki fark göz önünde bulundurulmalıdır. Anahtar Kelimeler : Obstürüktif Uyku Apnesi , Pozisyonel OUAS , Pozisyonel Olmayan OUAS, Pozisyonel bağımlılık , İlaçla İndüklenen Uyku Endoskopisi , Vücut Kitle İndeksi
Özet (Çeviri)
Objective : The aim of this study was to compare the clinical and anatomical features and collapse patterns between positional and non-positional obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) patients. Materials and Methods : A cross-sectional study was performed on 60 patients diagnosed with OSAS who underwent drug-induced sleep endoscopy (DISE) between May 2019 and May 2024 at the Department of Otorhinolaryngology , Ankara Bilkent City Hospital . The factors correlating with positional and non-positional OSAS were analyzed, including clinical characteristics, polysomnography data, and DISE findings. Results : Non-positional OSAS had lower mean O2 saturation (p=0.037) and higher oxygen desaturation index (ODI) than positional OSAS. Anteroposterior complete closure at the velum level was observed in 48.7% of patients with positional OSAS and 42.9% with non-positional OSAS and the difference was significant (p=0.029). In addition, as the BMI of the patients increased, anteroposterior closure at the velum level decreased (p=0.007) and concentric closure increased (p=0.037) . Conclusion : The mechanisms of positional OSAS and non-positional OSAS are different. The difference between the two groups should be considered in treatment selection. Keywords : Obstructive sleep apnea , Positional OSAS, Non-positional OSAS , Positional dependency , Drug-induced sleep endoscopy , Body Mass Index (BMI)