Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki kişilik tipleri ve uzaktan eğitim yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical education teachers professional personality types and distance education competencies
  1. Tez No: 883434
  2. Yazar: SİNEM HEB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EVREN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki kişilik tipleri ve uzaktan eğitim yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki kişilik tiplerine göre uzaktan eğitim yetkinliklerinin etkilenme durumunu cinsiyet, yaş, eğitim durumu gibi faktörler açısından inceleme imkânı sağlamıştır. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzaktan eğitimdeki eksikliklerinin giderilmesine yönelik iyileştirme, düzenleme ve yenilikler konusunda araştırmanın yön gösterici olacağı düşünülmekte ve araştırma beden eğitimi öğretmenlerinin son dönemlerde daha çok başvurulan uzaktan eğitimi gerçekleştirmede yeterliliklerini ortaya koyabilmesi açısından önem arz etmektedir. Araştırmada evrenden seçilmiş olan örneklem grubunun, evreni temsilde yeterli olduğu, araştırma konusu ile ilgili ulaşılabilen kaynaklardan elde edilen bilgilerin objektifliğini yansıttığı ve araştırmada kullanılan anket formlarının objektif olarak doldurulduğu varsayılmıştır. Bu çalışma nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmış betimsel bir durum analizi çalışmasıdır. Araştırmanın evrenini Muğla il Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumlarda görev yapmakta olan 491 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı ölçüt örnekleme yöntemi ile araştırmanın örnekleminde tüm beden eğitimi ve spor öğretmenlerine ulaşılması hedeflenmiş ve gönüllü çalışmaya katılan 227 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmada verilerin toplanmasında öğretmenlerin mesleki kişiliklerini ortaya çıkarmak için“Kişisel Bilgi Formu”,“Tipoloji tanımlama formu”ve“Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Uzaktan Eğitim Yeterlikleri Ölçeği”kullanılmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki kişilik tipleri ve uzaktan eğitim yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelendiği bu çalışmada öğretmenlerin baskın mesleki tiplerinin sosyal ve girişimci olduğunu, girişimci tipi baskın olan öğretmenlerin uzaktan eğitim yeterlilikleri arasında olumlu ilişkiler olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between professional personality types and distance education competencies in physical education and sports development. The research provided the opportunity to examine the effects of distance education on physical education and sports growth according to professional personality types and factors such as gender, age and educational status. It is thought that the research will be guiding in terms of improvements, regulations and innovations aimed at eliminating the deficiencies of physical education and sports teachers in distance education, and the research is important in terms of revealing the competence of physical education teachers in carrying out distance education, which has been used more frequently in recent years. In the research, the sample group selected from the universe is It has been assumed that the data is sufficient in representation, reflects the objectivity of the information obtained from accessible sources regarding the research subject, and that the survey forms used in the research are filled out objectively. This study is a descriptive situation analysis study using the survey technique, one of the quantitative research methods. The population of the research consists of 491 physical education and sports teachers working in institutions affiliated with Muğla Provincial Directorate of National Education. It was aimed to reach the whole-body training and sports components in the training methods with the measured calculation method, one of the non-selected application methods, and a work program for 227 Physical Education and Sports Teachers was created with the participation of participating volunteers. In the research,“Personal Information Form”,“Typology identification formula”and“Physical Education Teachers' Distance Education Competence Scale”were used to reveal employment personalities in data transfer and growth. It was found that the relationship between the professional personality types of physical education and distance education connections was examined, the professional types of the units for this use were social and entrepreneurial, and positive energies were given among the distance education qualifications with entrepreneurial type printing.