Estimation of accommodative forces in aging human eye
Yaşlanan insan gözünde akomodatif kuvvetlerin tahmini
  1. Tez No: 883436
  2. Yazar: LEYLA NUR TURHAL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER PARS KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Göz Hastalıkları, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Eye Diseases, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yaşlanmaya bağlı olarak insan göz yapısı ve fonksiyonlarında birçok değişiklik meydana gelmektedir. Göz merceğinin esnekliğini kaybetmesi sonucu odaklanma yeteneğinin gerilemesi olan presbiyopi hastalığı bu değişiklilerin en yaygın sonuçlarından birisidir. Presbiyopiyi tedavi etmek için incelenmesi gereken başlıca yapı, miyelin kaslara zonül denilen bağ yapılarla bağlı olan ve esnek yapısıyla kasların uyguladığı güç sayesinde şekil değiştirerek ışığın retinada odaklanmasını sağlayan kristalin lenstir. Kristalin lensin şekil değiştirmesine akomodasyon denir. Lensin şekil değiştirme yeteneğinin kaybedilmesine katkıda bulunan, yaşlanma sonucu değişen Young's modülüs, anterior ve posterior lens yüzeylerinin küresel yarı çapları, lens kalınlığı ve refraktif indeks gibi materyal özellikleri literatürde mevcuttur. Ancak, lensin akomodasyon işlevini gerçekleştirmesi için gerekli olan kuvvetler hakkında bilgi bir kaç yaş grubu ve çalışma ile sınırlı kalmıştır. Bu tezde kristalin lensin üç boyutlu modelemesi yapılarak, sonlu elemanlar analizi yöntemi ve lens yüzey küreselliklerine bağlı odak mesafeleri hesaplamaları kullanılarak 10-70 yaş aralığında bilinen akomodasyon seviyelerini sağlayan kuvvetler haritalanmıştır. Bu kuvvetlerin bilinmesi, göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan yapay göz içi lenslerin özelliklerinin daha doğru bir şekilde belirlenmesine ve fonksiyonel çeşitliliklerinin artmasına yardımcı olma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Changes in mechanical properties of the human crystalline lens over the years result in loss of accommodation amplitude and eventually in presbyopia, a condition in which the focus-shifting ability of the eye diminishes. Some material property changes of aging human crystalline lenses have already been mapped over human life. Young's modulus, anterior and posterior lens curvatures, lens thickness, and refractive index are examples of these well-studied properties. However, knowledge of forces applied to the crystalline lens for generating corresponding focus shifts has been limited to a few age groups. The purpose of this thesis was to create a complete map of accommodative forces for aging human crystalline lenses. We used mechanical properties available in the literature to develop a mechanical model of the crystalline lens for age groups between 10-70 years. Then, a detailed finite element modeling of the lens and optical power calculations obtained from changing lens shape during simulated accommodation were used to create a complete map of accommodative forces over human life. We found that an S-curve-shaped decrease of total outwards equatorial forces was required on the capsule to achieve previously reported accommodative amplitudes. The total force ranged from 0.5 Newtons for 10-year-olds to near zero Newtons for 70-year-olds, with a steep decrease happening between the ages of 30 and 50 years old. The aging human eye's estimated accommodative force map reported in this study could benefit future efforts for accommodation restoration and artificial lens replacement studies.