Konjenital penil kurvatür hastalarının Tunika albuginea dokusunda RHOA, ROCK1 ve ROCK2 genlerinin ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of the expression levels of RHOA, ROCK1 andROCK2 genes in the Tunica albuginea tissue of congenital penille curvature patients
- Tez No: 883452
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHİTTİN ÇAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Konjenital penil kurvatur (KPK), doğuştan gelen ve genellikle ergenlik döneminde fark edilen bir penil eğrilik durumudur. Bu durum, penisin normal cinsel fonksiyonunu olumsuz etkileyebilir ve hastaların yaşam kalitesini düşürebilir. KPK'nin patofizyolojisi tam olarak anlaşılmamış olup, tunika albuginea dokusunda fibrozis ve genetik faktörlerin önemli rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, RHOA, ROCK1 ve ROCK2 genlerinin KPK'deki rolünü incelemek amaçlanmıştır. Çalışmamıza 15 KPK hastası ve 37 kontrol grubu (Peyronie hastalığı ve erektil disfonksiyon hastası) hastası dahil edilmiştir. Hastalardan alınan tunika albuginea doku örnekleri, gen ekspresyon seviyelerini belirlemek için kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (qPZR) yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler, gen ifadelerinin gruplar arasındaki farklılıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Congenital penile curvature (CPC) is a congenital condition typically noticeable during adolescence, characterized by penile curvature. This condition can negatively impact the normal sexual function of the penis and reduce the quality of life for patients. The pathophysiology of CPC is not fully understood, but fibrosis and genetic factors in the tunica albuginea tissue are thought to play significant roles. This study aims to investigate the roles of the RHOA, ROCK1, and ROCK2 genes in CPC. Our study included 15 CPC patients and 37 control group patients (patients with Peyronie's disease and erectile dysfunction). Tissue samples of the tunica albuginea obtained from the patients were analyzed using quantitative polymerase chain reaction (qPCR) to determine gene expression levels. Statistical analyses were performed to identify differences in gene expressions between the groups.