Anormal uterin kanamalı olgularda D&C ile farklı endometrial örnekleme yöntemlerinin tanısal değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of the diagnosticv value of D&C with different endometrial sampling methods in the cases of abnormal bleeding
  1. Tez No: 88347
  2. Yazar: EMRE KARATEKELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ARIDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışma, anormal uterin kanamalı olgularda, D&C ile farklı endometrial örnekleme yöntemlerinin (pipel, Karman kanül, Novak küret) tanısal değerini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya, anormal uterin kanama nedeniyle histerektomi endikasyonu konan 114 olgu alındı. Histerektomi spesmenlerinin histopatolojik tanısı altm standart alındığında D&C ve diğer üç yöntemin sensitivitesi sırasıyla %68, %57 negatif prediktif değeri ise %94 ve %92 olarak bulundu. Diagnostik değer açısından, D&C ve diğer örnekleme yöntemleri arasında istatistiksel bir fark olmadığı saptanmıştır (p>0.05). Tanı için yetersiz materyal elde etme oranı açısından, dört yöntem arasında istatistiksel bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak; anormal uterin kanamalı olgularda, endometrial patolojileri teşhiste pipel, Karman kanül ve Novak küretin D&C kadar etkin yöntemler olduğu kanısındayız. Anahtar sözcük: Anormal Uterin Kanama, D&C, Pipel, Novak küret, Karman kanül vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF THE DIAGNOSTIC VALUE OF D&C WITH DIFFERENT ENDOMETRIAL SAMPLING METHODS IN THE CASES OF ABNORMAL UTERINE BLEEDING This study is designed to compare diagnostic value of the D&C with different endometrial sampling methods (pipelle, Novak currette, Karman cannula namely), in the cases of abnormal uterine bleeding. One hundred fourteen cases in whom hysterectomy was indicated because of abnormal uterine bleeding were included in this study. When the histopathological diagnosis of the hystercetomy specimen was taken as a gold standart the sensitivitiy of D&C and other three sampling techniques was 68%, 57% and negative predictive value was 94%, 92% respectively. There found to be no statistically significant difference between the D&C and other sampling methods in terms of diagnostic value (p>0.05). There was no statistically significant difference in the rates of insufficient tissue for diagnosis obtained by these methods (p>0.05). As a result, pipelle, Novak curette, Karman cannula were found to be effective as D&C for the diagnosis of endometrial pathologies in the cases of abnormal uterine bleeding. Key Words : Abnormal Uterine Bleeding, D&C, Pipelle, Novak curette, Karman cannula. Vlll