Kitosan ve Pt nanopartiküllerle modifiye edilmiş polianilin ve türevleri üzerinde elektrokatalitik hidrojen üretimi
Electrocatalytic hydrogen production on polyaniline and its derivatives modified with chitosan and Pt nanoparticles
- Tez No: 883485
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM BALUN KAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, alternatif, temiz ve geleceğin enerjisi olarak düşünülen hidrojenin suyun elektroliziyle eldesi için uygun elektrokatalizörler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tez kapsamında çalışma elektrodu olarak seçilen camsı karbon elektrot yüzeyi, polianilin (PAni) ve onun türevleri olan poli(o-anisidin) (PoA) ve poli(o-toluidin) (PoT) kopolimerleriyle modifiye edilmiştir. Mekanik açıdan iyi film oluşturabilme özelliğine sahip bir biyopolimer olan kitosanın (Chi) da yapıya katılmasıyla daha dayanıklı ve elektroaktif polimerlerin oluşması sağlanmıştır. Bu yapıların elektrokimyasal hidrojen oluşumundaki katalitik aktiviteleri dönüşümlü voltametri (CV), Tafel polarizasyon eğrileri ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) teknikleriyle incelenmiştir. Elde edilen bu kompozit filmler üzerine hidrojen üretiminde yüksek katalitik aktivite gösteren platin (Pt) metalinin nano boyutta elektrodepozisyonu gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan nanokompozitlerin sudan hidrojen üretimindeki katalitik performansları aynı tekniklerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen (PAni-ko-PoA)-Chi, (PoA-ko-PoT)-Chi, (PAni-ko-PoA)-Chi/Pt ve (PoA-ko-PoT)-Chi/Pt kompozitlerinin yapısal özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılım spektroskopisi (EDS) ve Fourier dönüşümlü kızıl ötesi spektroskopi (FTIR) teknikleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop appropriate electrocatalysts to obtain hydrogen, which is considered as an alternative, clean and future energy, by electrolysis of water. The glassy carbon electrode surface, which was selected as the working electrode within the scope of the thesis, was modified with polyaniline (PAni) and its derivatives, poly(o-anisidine) (PoA) and poly(o-toluidine) (PoT) copolymers. By adding chitosan (Chi), a biopolymer with mechanically good film-forming properties, to the structure, more durable and electroactive polymers were formed. The catalytic activities of these structures in electrochemical hydrogen formation were examined by cyclic voltammetry (CV), Tafel polarization curves and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) methods. Nanoscale electrodeposition of platinum (Pt) metal, which has high catalytic activity in hydrogen production, was carried out on these composite films. The catalytic performances of the prepared nanocomposites in hydrogen production from water were compared with the same techniques. Structural properties of the obtained (PAni-ko-PoA)-Chi, (PoA-ko-PoT)-Chi, (PAni-ko-PoA)-Chi/Pt and (PoA-ko-PoT)-Chi/Pt composites were scanned electron it was examined using microscopy (SEM), energy dispersive spectroscopy (EDS) and Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) techniques.