Psikiyatri polikliniğine başvuran bireylerde psikopatoloji ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişki: Yalnızlığın aracı rolü
The relationship between psychopathology and psychological resilience in individuals admitted to a psychiatric outpatient clinic: The mediating role of loneliness
- Tez No: 883490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, psikiyatrik rahatsızlığı olan ayaktan tedavi gören erişkin bireylerde psikolojik sağlamlık, psikolojik belirtiler ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya katılan 162 kişiye“Sosyodemografik Bilgi Formu”, Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği“, ”Sosyal-Duygusal Yalnızlık Ölçeği“ ve ”Kısa Semptom Envanteri" uygulanmıştır. Araştırmada, bireylerin psikolojik belirtileri ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkide yalnızlığın aracı rolü incelenmiştir. Ayrıca, katılımcıların sosyodemografik değişkenleri bakımından, psikolojik sağlamlık, psikolojik belirti ve yalnızlık alt boyutlarındaki farklılıklar incelenmiştir. Nicel analizlerin yürütüldüğü araştırmada, Pearson korelasyonu, çoklu regresyon analizi ve aracı rol analizi uygulanmıştır. Karşılaştırma analizleri için bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, psikiyatrik rahatsızlıkları olan ve tedavi gören bireylerin psikolojik belirtileri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca, katılımcıların psikolojik belirtileri ile yalnızlık puanları arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Aracı rol analizine ilişkin bulgular incelendiğinde, psikolojik belirtiler ve psikolojik sağlamlık arasında anlamlı ilişki olduğu ve yalnızlık puanlarının kısmi aracı etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Karşılaştırma analizleri bulgularına göre, medeni durum, cinsiyet, çalışma durumu ve psikolojik rahatsızlık değişkeni bakımından yalnızlık ve psikolojik belirti boyutları puanlarında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Elde edilen sonuçların, psikiyatrik rahatsızlığı olan bireylerin psikolojik sağlamlık düzeylerini artırmaya yönelik geliştirilecek psikososyal müdahalelere ve farklı örneklem gruplarıyla yürütülecek araştırmalara katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between psychological resilience, psychological symptoms and loneliness levels in outpatient adults with psychiatric disorders was examined.“Sociodemographic Information Form”, Connor-Davidson Psychological Resilience Scale“, ”Social-Emotional Loneliness Scale“ and ”Brief Symptom Inventory" were applied to 162 participants. In the study, the mediating role of loneliness in the relationship between psychological symptoms and psychological resilience levels of individuals was examined. In addition, the differences in the sub-dimensions of psychological resilience, psychological symptoms and loneliness were examined in terms of sociodemographic variables of the participants. Pearson correlation, multiple regression analysis and mediating role analysis were applied in the study in which quantitative analyzes were conducted. Independent sample t-test and one-way ANOVA were applied for comparison analysis. According to the findings of the study, a negative and significant relationship was found between psychological symptoms and psychological resilience levels of individuals with psychiatric disorders and receiving treatment. In addition, a positive and significant relationship was found between the participants' psychological symptoms and loneliness scores. When the findings of the mediating role analysis were examined, it was found that there was a significant relationship between psychological symptoms and psychological resilience and loneliness scores had a partial mediating effect. According to the findings of the comparison analyses, significant differences were found in the scores of loneliness and psychological symptom dimensions in terms of marital status, gender, employment status and psychological disorders. The results obtained are expected to contribute to the psychosocial interventions to be developed to increase the psychological resilience levels of individuals with psychiatric disorders and to the studies to be conducted with different sample groups.